• Poddar 🎧
    • Verket
    • Lyssna på DA
    • Mordet på facktopparna
    • Liv & arbete
    • Dagens Arbete Historia
  • Arbetsmarknad
  • Arbetsmiljö
  • Arbetsrätt
  • Brott
  • Fackligt
  • Försäkring & pension
  • Hälsa
  • Klimat & miljö
  • Kultur & fritid
  • Lön & avtal
  • Min ekonomi
  • Opinion
    • Debatt
    • Ledare
    • Krönikor
  • Fråga om jobbet
  • Granskningar
  • e-DA
  • Kontakta oss
  • Insändare
Dagens Arbete
Arjun, Harris, Iljal och Borislac är bara några av de människor DA träffat genom åren som kommit till Sverige för att jobba på Northvolt. Foto: Johanna Edström (arkiv)
Arjun, Harris, Iljal och Borislac är bara några av de människor DA träffat genom åren som kommit till Sverige för att jobba på Northvolt. Foto: Johanna Edström (arkiv)

Tidigare Northvolt­anställda kan stanna kvar i Sverige: ”Initiativet ligger på Lyten”

Publicerad 2025-09-13, 04:00   Uppdaterad 2025-09-15, 16:52

Många arbetskraftsinvandrare som jobbade på Northvolt har redan lämnat Sverige.

Men de som är kvar kan få stanna längre än arbetstillståndets tremånaders-gräns.

– Tremånadersregeln är ingen röd linje, säger Hanna Geurtsen på Migrationsverket.

Runt 1 600 personer som jobbade på konkursade Northvolt har befunnit sig i Sverige på arbetstillstånd. Sedan anställningarna upphört har de haft tre månader på sig att hitta ett nytt jobb med en inkomst nära medianlönen. Annars riskerar de utvisning.

Men tremånadersgränsen är ingen röd linje, säger Hanna Geurtsen biträdande uppdragsledare för arbetstillstånd på Migrationsverket. Myndigheten får öppna ett ärende efter tre månader, men är inte tvungna till det.

Läs också

Tanvir, 32, säljer möblerna efter Northvoltkonkursen: ”Har bara tre månader”

Tanvir Reza Akash, Mattias Magnusson och Ján Ihnát är tre Northvoltarbetare vars framtid svävar i ovisshet efter konkursbeskedet. Foto: Patrick Degerman

✓Tusentals anställda drabbas ✓”Fick lägenhetskontrakt samma dag som konkursen”

Just nu pågår ingen aktiv uppföljning av ärendena för de 1 600 ex-Northvoltarna, om de inte sökt nya tillstånd.

– Vi leder ingen stor insats just nu för att kontrollera gruppens status, och vi följer inte alla som är här på arbetstillstånd. Men en individ kan försätta sig i en situation eller generera ny information där vi måste överväga en återkallelse. Att man varit anställd på Northvolt betyder ingenting särskilt för individen, men gruppen är mer känd för oss, säger Hanna Geurtsen.

Hanna Geurtsen. Foto: Björn Bjarnesjö

Hon poängterar att myndigheten har ett tudelat uppdrag: dels att återkalla ogiltiga tillstånd, men också att främja högkvalificerad arbetskraftsinvandring till Sverige.

Missa inte vår podd om Northvolt:

Med ungefär 25 000 öppna ansökningar om arbetstillstånd i pipeline så vill Migrationsverket helst undvika det extra dubbelarbete det innebär att först återkalla arbetstillstånd och sen öppna ett nytt ärende ifall personen blir återanställd.

– Vi följer våra regler, men kan samtidigt inte ignorera det faktum att en ny potentiellt stor arbetsgivare finns på plats. Eftersom vi har uppdrag att främja kompetensförsörjning, särskilt högkvalificerad sådan, så blir det ett hinder för Lyten utan personal på plats. Om vi kan göra en liten sak som att ge ett fönster för dem, så kan vi. Men de måste erbjuda anställningar och initiativet ligger på dem, säger Hanna Geurtsen.

Läs också

Sista dagen för tusentals på Northvolt – syrligt avsked från Mai, 39: ”Ohälsosam miljö”

✓Personal tvingas offboarda varandra ✓”Helt kaos”

Northvolts nya ägare Lyten har redan börjat återanställa, och Sverige-vd Matthias Arleth har sagt att planen är att återanställa flera tusen till batterifabriken.

Socialdemokraterna och IF Metall har tidigare krävt att regeringen skapar ett undantag i lagen för den tidigare personalstyrkan på Northvolt. Men än finns inget sådant.

IF Metall: ”Många olika anledningar”

Hos IF Metall i Norra Västerbotten har man märkt att många av de 1 600 redan lämnat landet. En person som DA följt under konkursen, och som sedan lämnat Sverige, är bangladeshiska Tanvir.

– Det beror nog på många olika anledningar, men vi vet att en del inte fått arbetstillstånd förnyade. Så vilka Migrationsverket syftar på är oklart. Gissningsvis de som har arbetstillstånd som var relativt nya, och inte behövde förnyas i närtid, säger Lena Lundgren, lokal samordnare på IF Metall.

Vissa av de som är kvar i landet och som hör av sig till IF Metall är ängsliga över situationen, säger hon.

– De som hör av sig till oss är fortsatt oroade och stressade. Hur länge de orkar vänta är högst individuellt och delvis beroende av vilken försörjning de har i dag. Men även om de hinner eller måste lämna landet så säger många att de kan tänka sig att komma tillbaka.

”Jag utesluter inte alls det”

Frågan är om det finns ett snabbspår för de ex-Northvoltare som blivit av med sitt arbetstillstånd och som i framtiden kan bli aktuella för återanställning av Lyten. Hanna Geurtsen menar att det inte är uteslutet, men att Lyten måste påbörja anställningar.

– Vi har en förstärkt service till arbetsgivare som har större rekryteringsbehov, vi har också ett servicelöfte om beslut inom 30 dagar för anställningar i högkvalificerade yrken. Lyten kan omfattas av servicen, så jag utesluter inte alls det. Vi har stämt av migrationsrättsliga frågor med konkursförvaltaren löpande under processen och klargjort vilka hinder som finns.

– Det första tecknet på att det pågår en migrationsprocess i det fallet är ifall platsannonser kommer ut. Sen är det frågor vad det blir för anställningar, och vilka villkor de kommer erbjuda. Lön och villkor i övrigt behöver vara kollektivavtalsenliga och i övrigt uppfylla krav som ställs för arbetstillstånd.

Peter Schwartz

Läs mer: Arbetsmarknad IF Metall Lyten Northvolt Skellefteå
Dela:

Kommentera Avbryt svar

Håll dig till ämnet och håll en god ton. Det kan dröja en stund innan din kommentar publiceras. Dela gärna artikeln så kan fler delta i debatten! E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Du kanske också vill läsa…

Efter skakiga år – nu storsatsar Hexatronic i Hudiksvall

Efter skakiga år – nu storsatsar Hexatronic i Hudiksvall

Ny produktionslinje kan leda till fler jobb  IF Metall: ”Jätteroligt”

Thomas, 59, bär på ett hantverk som snart kan försvinna

Unikt konstgjuteri hotas av rivning: ”En tragedi för kultursverige”

130 år av svensk skulpturhistoria  Sällsynt hantverk hotas

Vidar blev varslad – precis innan ledigheten: ”Fördjävla semesterpresent”

Vidar blev varslad – precis innan ledigheten: ”Fördjävla semesterpresent”

Forgex varslar all personal om uppsägning  Företaget ansöker om rekonstruktion

Har du blivit gravid? Ring chefen!

Tuva, 26, om graviditeten på Volvo: ”Såg risker överallt”

Risker i arbetsmiljön tvingar kvinnor att berätta direkt ”En utsatt känsla”

Omstridda ”angiverilagen” får skarp kritik av IF Metall: ”Säger klart nej”

Omstridda ”angiverilagen” får skarp kritik av IF Metall: ”Säger klart nej”

Marie Nilsson: ”Människovärdet kommer alltid först”

Tyska facken ser ut att ha stoppat neddragningar i Volkswagen

Tyska facken ser ut att ha stoppat neddragningar i Volkswagen

100 000 jobb var i fara  Samma koncern som Scania  Koncernfackets ordförande: ”Måste hitta en ny väg”

Jennifer, 26, tjänar 36 000 som maskinoperatör

Så mycket tjänar Jennifer, 26, som maskinoperatör

Berättar om sitt löneläge på Alfa Laval i Eskilstuna  ”Ganska mycket tillägg”

Huvudskyddsombudet i Garpenberg: ”Kritiken stämmer”

Huvudskyddsombudet i Garpenberg: ”Kritiken stämmer”

”Bra att allt utreds ordentligt”  IF Metall: ”Ser vi brister så stoppar vi arbetet”

Bolidens kommunikationschef: ”Vi välkomnar utredningar”

Bolidens kommunikationschef: ”Vi välkomnar utredningar”

Polis och åklagare utreder arbetsmiljöbrott

Gruvraset i Garpenberg utreds av polisen – misstänkt arbetsmiljöbrott

Gruvraset i Garpenberg utreds av polisen – misstänkt arbetsmiljöbrott

Fyra arbetare skadade i Bolidens gruva  Polis och åklagare tar över

”Kan det hända oss? Har vi koll på det här?”

Kemikalieolycka i USA väcker oro på svenska bruk

Elva döda på pappersbruk i Washington  Frågan som gnager: Kan det hända i Sverige?

Vilka skydd får jag mot farliga kemikalier?

Vilka skydd får jag mot farliga kemikalier?

Semestervikarie på massabruk undrar över säkerheten  DA:s expert reder ut

Läget i pappersindustrin

Lönegapet på pappersbruken är större än någonsin

Lönegapet på pappersbruken är större än någonsin

Skiljer tiotusentals kronor mellan högst och lägst betalda bruk  ”Mer konkurrens om pengarna”

Samma koncern – olika verkligheter

De vinner och förlorar när Metsä ställer om

Varsel i Husum – storsatsning i Mariestad  ”Extra orolig”

Här ska produktionen fördubblas

Metsä miljardsatsar i Mariestad – men på golvet växer missnöjet

Pappers: ”Man blir placerad som en kugge i ett hjul”

Visa fler

Ny misstänkt grov misshandel vid Stegraboende

Ny misstänkt grov misshandel vid Stegraboende

Liknande attack i vintras

Efter skakiga år – nu storsatsar Hexatronic i Hudiksvall

Efter skakiga år – nu storsatsar Hexatronic i Hudiksvall

Ny produktionslinje kan leda till fler jobb  IF Metall: ”Jätteroligt”

Rottneros är bruket som alltid reser sig

Tuffa tider på Rottneros – men bruket vägrar ge upp

Trots varsel och neddragningar  Positiv anda på massabruket  ”Framåt, framåt, framåt”

Om Dagens Arbete

  • Om oss
  • Ansvarig utgivare: Eva Burman
  • Kontakta redaktionen
  • Tipsa oss!
  • Guldspaden
  • Annonsera
  • Cookie-inställningar

Förbundens sajter

  • IF Metall
  • GS
  • Pappers

Missa inget – prenumerera på vårt nyhetsbrev!


Dagens Arbete
Facebook Twitter Instagram