• Poddar 🎧
    • Verket
    • Lyssna på DA
    • Mordet på facktopparna
    • Liv & arbete
    • Dagens Arbete Historia
  • Arbetsmarknad
  • Arbetsmiljö
  • Arbetsrätt
  • Brott
  • Fackligt
  • Försäkring & pension
  • Hälsa
  • Klimat & miljö
  • Kultur & fritid
  • Lön & avtal
  • Min ekonomi
  • Opinion
    • Debatt
    • Ledare
    • Krönikor
  • Fråga om jobbet
  • Granskningar
  • e-DA
  • Kontakta oss
  • Insändare
Dagens Arbete
Brandfarlig olja och missfärgningar på utsidan av kondensorn tolkas enligt personalen som att materialet tagit skada. Foto: Privat
Brandfarlig olja och missfärgningar på utsidan av kondensorn tolkas enligt personalen som att materialet tagit skada. Foto: Privat

Explosion och tillbud på biooljefabriken – kräver ingripande: ”Tickande bomb”

Publicerad 2026-03-17, 04:00   Uppdaterad 2026-03-18, 16:23

Anställda på biooljefabriken Pyrocell i Gävle – som ägs av Setra och Preem – känner oro och olust efter att arbetsgivaren beslutat om ensamarbete under långa skift i en riskfylld miljö.

För ett knappt år sedan skedde en stor explosion på anläggningen.

Det regionala skyddsombudet har nu begärt att Arbetsmiljöverket ingriper.

Loading the Elevenlabs Text to Speech AudioNative Player…

Vid 8-tiden på morgonen den 13 april i fjol skedde en kraftig explosion och brand i en oljecistern inne på Pyrocells fabriksområde i Gävle. Ingen människa kom till skada, men de materiella skadorna var omfattande. Hade vindriktningen varit en annan hade arbetarna och andra utsatts för en stor risk. Olyckan ledde till ett produktionsstopp på över sex månader. 

Pyrocell, som ägs gemensamt av oljejätten Preem och trävarubolaget Setra, har producerat bioolja i Gävle sedan 2021. Nu har företaget genomfört en organisationsförändring som innebär att drifttekniker ska arbeta ensamma på anläggningen under skift på 12 timmar, dag och natt. Något som mött protester från de 12 anställda. 

De vet vad det innebär att arbeta i en miljö med giftiga gaser, höga temperaturer och höga tryck. 

– Vi menade att det skulle innebära allvarlig och omedelbar fara för personers liv och hälsa. Det skulle vara livsfarligt om någonting händer, säger källa som vill vara anonym.

IF Metalls skyddsombud: ”Personalen känner sig otrygga”

Enligt IF Metalls regionala skyddsombud, Daniel Westerberg, skulle ensamarbete i fabriken vara förknippat med allvarliga säkerhetsrisker. I en begäran om arbetsmiljöåtgärder, en så kallad 6:6a-anmälan, hänvisar han bland annat till den tidigare explosionen, men även till andra allvarliga tillbud som ägt rum på arbetsplatsen sedan dess. 

– Det har hänt några grejer som gjort att de i personalen känner sig otrygga, säger han.

Daniel Westerberg. Foto: Privat
Daniel Westerberg. Foto: Privat

Enligt en separat skrivelse från anställda till Arbetsmiljöverket, gjordes det 84 interna anmälningar om tillbud bara under förra året. Då låg produktionen alltså nere under april till oktober. Personalen bedömer att många av dessa tillbud kan ha haft stor potential att orsaka allvarliga olyckor, men inget av tillbuden har anmälts till Arbetsmiljöverket.

”Tror att kondensorn är som en tickande bomb”

En allvarlig händelse ägde rum i november 2025, då en brand bröt ut i en kondensor med 500 grader varm pyrolysolja inne på fabriken. Kondensorn fick tydliga missfärgningar på utsidan till följd av branden, något som enligt personal kan tolkas som att materialet tagit skada. Trots detta har ingen besiktning gjorts efter branden, enligt anmälan till Arbetsmiljöverket. 

– Jag tror att kondensorn är som en tickande bomb, i och med att den är skadad. Oljan är så korrosiv och frätande och kan leta sig in om det finns mikrosprickor. Rätt som det är kan det bara säga ”pang”, säger källan. 

Det regionala skyddsombudet, Daniel Westerberg, tar också upp kondensorn i sin begäran om arbetsmiljöåtgärder. 

”Kondensorn skulle rimligen ha åtgärdats direkt”, skriver han.

Företaget: ”Mycket ansträngd finansiell situation”

Pyrocell har genom produktionschefen Anders Wigstein svarat på skyddsombudets 6:6a-anmälan. Wigstein skriver bland annat att det är nödvändigt att införa ensamarbete med hänvisning till ”en mycket ansträngd finansiell situation men även pga arbetsbrist”. Han skriver även att Pyrocell gjort allt vad som krävs enligt lagen, ”samt lite till”, för att det ska kännas tryggt för personalen att arbeta ensam på anläggningen. 

Vidare förklarar han att explosionen i april 2025 berodde på ett designfel från tillverkaren: ”Detta var väldigt olyckligt och hjälper så klart inte till att skapa känslan av en trygg arbetsplats, men vi har utfört omfattande arbete för att bygga upp fabriken igen med mycket tillägg på säkerhet och rutiner för att rätta till de misstag som externa parter var ansvariga för.” 

Några allvarliga tillbud säger han sig inte känna igen. 

Daniel Westerberg tycker inte att svaret från företaget har varit tillräckligt uttömmande och därför skickat vidare sin begäran till Arbetsmiljöverket för prövning. 

När Dagens Arbete får tag på produktionschef Anders Wigstein avböjer han att kommentera frågan tills den prövats av myndigheten. 

– Det är ingen idé att göra någon intervju om något som inte är någonting än. Det kommer nog inte utmynna i någonting, säger han. 

Pyrocell

Sedan 2021 tillverkar Pyrocell pyrolysolja av sågspån från ett närliggande sågverk.

Oljan raffineras sedan av Preem i Lysekil för att bli biodrivmedel. 

Verksamheten är den enda av sitt slag i världen. Produktionen i Gävle har varit igång sedan september 2021.

Bolaget är ett så kallat joint venture, samriskföretag, som ägs av Preem och Setra med 50 procent vardera.  

Robin Folkö

Läs mer: 6:6a-anmälan Arbetsmiljö Gävle IF Metall Pyrocell Tillbud
Dela:

Kommentera Avbryt svar

Håll dig till ämnet och håll en god ton. Det kan dröja en stund innan din kommentar publiceras. Dela gärna artikeln så kan fler delta i debatten! E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Du kanske också vill läsa…

Efter gruvstoppet – 43 blir av med jobbet

Efter gruvstoppet – så många blir av med jobbet

Flera arbetare skadades i ras  Stora delar av gruvan hålls stängd  IF Metall: ”Förhandlingarna inte färdiga”

Gruv­arbetare ska lösa skolkrisen i Gällivare

Gruv­arbetare ska rädda krisande skola i Gällivare

Akut brist på lärare  Nu ska Boliden råda bot på problemet  Facket: ”Det välkomnar vi”

Tobias, 26, förbättrade arbetsmiljön – på hela Volvo

Tobias, 26, förbättrade arbetsmiljön – på hela Volvo

Montörer fick smärtor i handlederna av buntband  Skyddsombudet fick till en förändring

Arbetet står helt still på SSAB – efter mystiska sjukdomsfall

Hela bygget på SSAB stoppat – giftig gas uppmätt

20-tal personer har symtom  Sju till sjukhus  ”Mycket oro”

Samhall hyvlar lönen för Kristina, 51 – facket: ”Åt helsike”

Samhall hyvlar lönen för Kristina, 51 – facket: ”Åt helsike”

Omfattande arbetsuppgifter – men nekas lönetillägg  ”Får ingen uppskattning”

Nu ska karensavdraget bort

Marie Nilsson: Nu ska karensavdraget bort

”Sverige är det enda landet i Norden där den som är sjuk får betala straffavgift”

Anställd på Tesla ville vara föräldraledig – blev uppsagd

Anställd på Tesla ville vara föräldraledig – blev uppsagd

Behövde hämta barn på förskolan  Fick sparken

LO kräver att pensionen höjs: ”Svek mot Sveriges arbetare”

LO kräver att pensionen höjs: ”Svek mot Sveriges arbetare”

Målet: Ett mer rättvist system  ”Ska inte behöva ha en klump i magen”

Samhall-arbetare får inte betalt för fler tvättuppgifter – stäms av IF Metall

Samhall-arbetare får inte betalt för fler tvättuppgifter – stäms av IF Metall

Trots mer jobb – inget lönetillägg

Inte sista spiken i kistan – klubben driver på för att rädda fabriken i Gunnebo

Inte sista spiken i kistan – klubben vill rädda fabriken i Gunnebo

Nyhet om nedläggning kom som en kalldusch  Men facket har inte gett upp

Senior-skandalen fick det politiska styret att falla 

Senior-skandalen fick det politiska styret att falla

Kinesiska företagets etablering har satt Eskilstuna i gungning  ”Är det dags att vakna nu?”

Efter gruvstoppet – 43 blir av med jobbet

Efter gruvstoppet – så många blir av med jobbet

Flera arbetare skadades i ras  Stora delar av gruvan hålls stängd  IF Metall: ”Förhandlingarna inte färdiga”

Krisen inom Pappers

Pappers revisor hoppar av – bröt mot sekretessen

Pappers revisor hoppar av – bröt mot sekretessen

Förbundet inleder utredning om läckta uppgifter  ”Ingen hämnd”

Anställda på Pappers tvingades välja sida – i infekterad konflikt

Anställda på Pappers tvingades välja sida – i infekterad konflikt

Arbetsmiljökonsulter arrangerade kontroversiell övning  Upplevdes kränkande  ”Naturligt att konflikter uppstår”

Vad handlar sprickan inom Pappers om?

Vad handlar sprickan inom Pappers om?

DA reder ut turerna inom Papperskrisen

Visa fler

DA granskar Senior

Oberoende granskning visar – kommunen brast i hanteringen av Senior

Kommunen brast i hanteringen av Senior

Oberoende granskning visar  Flera fel när kinesiska företaget etablerats  ”Anmärkningsvärt”

DA:s avslöjande om Senior kan avgöra kommunval

DA:s avslöjande om Senior kan avgöra kommunval

Planerade giftutsläpp väcker starka känslor  För sju av tio Eskilstunabor kan frågan avgöra hur de röstar

Senior undanhöll information – giftig metylenklorid stannar i vatten

Senior undanhöll information – giftig metylenklorid stannar i vatten

Hävdar felaktigt att metylenklorid bryts ner på några dagar  Kan ta 700 år  ”Större allvar”

Visa fler

”Positiv känsla” på Stegra – efter miljardbeskedet

”Positiv känsla” på Stegra – efter miljard­beskedet

Wallenberg storinvesterar i pressade stålverket  Men kritiska röster menar att mer än pengar behövs

Dagens Arbete ska nå fler unga – satsar på Tiktok

Dagens Arbete ska nå fler unga – satsar på Tiktok

Nu förstärker vi vårt digitala fokus  ”Enorm potential”

Om Dagens Arbete

  • Om oss
  • Ansvarig utgivare: Eva Burman
  • Kontakta redaktionen
  • Tipsa oss!
  • Guldspaden
  • Annonsera
  • Cookie-inställningar

Förbundens sajter

  • IF Metall
  • GS
  • Pappers

Missa inget – prenumerera på vårt nyhetsbrev!


Dagens Arbete
Facebook Twitter Instagram