IF Metall stämmer företag på miljonbelopp

Publicerad 2011-01-04, 12:00   Uppdaterad 2015-02-09, 11:20

Företaget Modulpacs vd anser att avtalet har följts till punkt och pricka. Men enligt IF Metall har företaget snuvat fem medlemmar på pengar. Bolaget krävs på närmare 1 miljon kronor.

Modulpac ligger i Lagan utanför Ljungby och tillverkar plastdetaljer till förpackningar. Enligt facket har företaget i omgångar från 2001 och framåt betalat ut för låga löner och ob-ersättningar till fem av de anställda.

Men vd Sven Ingvaldsson anser inte att företaget har gjort något fel.

– Nej, det är helt felaktigt. Vi följer kollektivavtalet mycket noga. Jag förmodar att det här beror på brister i kompetensen hos den lokala IF Metallavdelningen som drivit fram tvisten.

– Jag tycker att det är bra att saken nu blir prövad i domstol, så att vi kan reda ut vad som gäller. Det ska inte gå att komma med falska anklagelser på det här sättet.

IF Metall kräver närmare en miljon kronor i uteblivna ersättningar och skadestånd. Att skadeståndet sätts högt motiveras av att bolaget brutit mot avtalet under så lång tid, trots att reglerna varit glasklara, enligt LO-TCO Rättsskydds jurist Bo Villner.

Du kanske också vill läsa…

Skatte­verket om Teslastrejkarnas ersättnings-krångel: ”Vänd er till regeringen”

Skatte­verket om Teslastrejkarnas ersättnings-krångel: ”Vänd er till regeringen”

Nolltaxeras efter snart tre år av strejk  Oro och frustration bland strejkare  Så svarar myndigheten

IF Metall och GS – enda LO-fack som ger valpengar till S

IF Metall och GS – enda LO-fack som ger valpengar till S

Antalet LO-förbund som stöttar minskar kraftigt  ”Handlar om att utöva inflytande”

Vad är det som hänt med strejkarnas ersättning?

Vad är det som har hänt med strejkarnas ersättning?

Teslas strejkande mekaniker blir nolltaxerade  Vad betyder det?  DA reder ut vad som hänt

Facket mobiliserar när Tesla öppnar nytt: ”Nu trycker vi på play”

Facket mobiliserar när Tesla öppnar nytt: ”Nu trycker vi på play”

Kalmar får egen Teslaverkstad  IF Metall på plats med strejkvakter  ”Kör på med vår konfliktorganisation”

IF Metall: ”Ingen som är nöjd med den här situationen”

IF Metall: ”Ingen som är nöjd med den här situationen”

Teslastrejkare känner sig svikna  Facket: ”Kan förstå”

Utbrett missnöje hos Teslastrejkare – nu vill Pontus hoppa av

Utbrett missnöje bland Teslastrejkare – nu vill Pontus hoppa av

Strejkare känner sig svikna efter IF Metalls miss  ”Blivit pannkaka av allting”  Facket: ”Haft goda intentioner”

Wallenbergarnas oväntade comeback

Harald Gatu: Nu gör Wallenbergarna oväntad comeback

I går omodernt – i dag en framtidsbransch  Wallenberg går in i stålet igen  ”Det såg man inte komma”

Kick-off för avtalsrörelsen – nu ritar industrifacken upp strategierna

Kick-off för avtalsrörelsen – nu ritar industrifacken upp strategierna

”Kinachock”, krig och skakig omvärld  Så kan avtalsrörelsen få käppar i hjulet  ”Svårare än någonsin”

Efter gruvstoppet – 43 blir av med jobbet

Efter gruvstoppet – så många blir av med jobbet

Flera arbetare skadades i ras  Stora delar av gruvan hålls stängd  IF Metall: ”Förhandlingarna inte färdiga”

Gruv­arbetare ska lösa skolkrisen i Gällivare

Gruv­arbetare ska rädda krisande skola i Gällivare

Akut brist på lärare  Nu ska Boliden råda bot på problemet  Facket: ”Det välkomnar vi”