Ny ödesvecka för Saab

Publicerad 2011-10-24, 12:00   Uppdaterad 2015-02-09, 11:19

Saab står inför avgörandets vecka – igen. På fredag kan tingsrätten upphäva rekonstruktionen som öppnar dörren för konkurs. Och kanske nya, kinesiska ägare.

Uppsagda avtal, rykten om en ny finansiär och en begäran om att rekonstruktionen ska stoppas. Det har stormat rejält kring Saab Automobile de senaste dagarna. Dramat har ett antal aktörer:

1. De kinesiska företagen Youngman och Pang Da. I juni ingick de ett avtal med Victor Muller att skjuta till pengar i Swedish Automobile, alltså det Muller-kontrollerade företag som äger Saab Automobile till 100 procent.

Nu gäller av allt att döma inte det avtalet, eftersom de enligt Muller inte betalat in pengarna som de lovat. Pengarna skulle fungera som en ”bryggfinansiering” för att kicka igång verksamheten igen.

Men kineserna vill inte bli delägare i Victor Mullers bolag. De föredrar att bli helägare och köpa Saab Automobile själva.

Enligt Dagens Industri idag kan Youngman och Pang Da köpa Saab för 5,5 miljarder. Affären ska, enligt DI, vara förankrad hos såväl den svenska regeringen som hos det kinesiska superdepartementet NDRC.

    2. Victor Muller. Han vill inte släppa greppet om Saab och motsätter sig kinesernas ambitioner att ta över hela Saab. I stället jagar han nya finansiärer för att skaffa sig den nödvändiga ”bryggfinansieringen”.

    Muller uppger att det amerikanska riskkapitalbolaget North Street Capital är intresserade. Företaget styrs av racerföraren Alex Mascioli som via en aktieemission och lån ska kunna pytsa in 460 miljoner kronor i Saab.

      3. Rekonstruktörten Guy Lofalk. Begav sig till Kina förra veckan för att träffa intressenterna Youngman och Pang Da samt representanterna för superdepartementet NDRC.

      När han fick klart för sig att Youngman och Pang Da inte ställer upp med den nödvändiga ”bryggfinansieringen” bedömde han att det saknades förutsättningar för en rekonstruktion.

      Hela rekonstruktionen byggde på att kineserna skulle betala in ett antal hundra miljoner. Men Youngman och Pang Da vill i stället ratta Saab på egen hand, utan Mullers sällskap.

      Därför har Lofalk nu begärt av tingsrätten att rekonstruktionen ska avbrytas.

        4. Tingsrätten i Vänersborg. Före den sista oktober, alltså nästa måndag, måste de fatta sitt beslut om rekonstruktionen ska avbrytas. Sannolikt kommer ett beslut senast fredag.

        Avbryts rekonstruktionen innebär det att kronofogdens utmätningar kan återupptas. 160 fordringsägare står med kravbrev i handen, värda 230 miljoner kronor. Det innebär också att det är fritt fram att begära att Saab ska försättas i konkurs.

        5. De anställda. I månader har de slitits mellan hopp och förtvivlan. Den här veckan ska de ha sin lön. I fredags gick den statliga lönegarantin ut. Därefter ligger löneansvaret åter på Saab. Det innebär att oktoberlönen till allra största delen kommer från staten.

        Om lönen betalas ut som den ska, blir det inte facket som begär Saab i konkurs.

        6. General Motors. GM äger fortfarande licenserna till Saabs nuvarande produktprogram. Vad säger de om de kinesiska ägarna tar över Saab?

        7. Den svenska regeringen. Kan utöva makt och inflytande genom EIB-lånet. Om nu Youngman och Pang Da tar över: vilka krav kommer regeringen Reinfeldt att ställa på Saabs nya ägare i fråga om fortsatt produktion i Trollhättan?

        Du kanske också vill läsa…

        Facket begär Arvikaföretag i konkurs – för att få ut arbetarnas löner

        Facket begär Arvikaföretag i konkurs – för att få ut arbetarnas löner

        Pengarna är slut – ändå har vd:n vägrat ansöka om konkurs  IF Metalls ombudsman: ”Det värsta jag har varit med om”

        Emilia har lämnat nycklarna till X Shore: ”Supersorgligt”

        Emilia har lämnat nycklarna till X Shore: ”Supersorgligt”

        Försökte köpa tillbaka konkursboet  Finansiering inte löst  Auktionsfirma ska stycka upp och sälja ut

        Elbåtstillverkare i konkurs – 70-tal anställda berörs

        Elbåtstillverkare i konkurs – 70-tal anställda berörs

        Besked efter längre tids produktionsstopp på X-shore  Skyddsombudet: ”Det känns tomt”

        Konkurs efter veckor av kaos på Överums bruk: ”Extremt dåligt skött”

        Konkurs efter veckor av kaos på Överums bruk: ”Extremt dåligt skött”

        Eskalerande problem ledde till skyddsstopp  IF Metall: ”Ingen har varit med om något liknande”

        Nu lämnar Tanvir, 32, Skellefteå: ”Finns inget kvar”

        Efter mardrömmen på Northvolt – nu lämnar Tanvir, 32, Skellefteå: ”Allt ödelagt”

        Nu stänger Northvolt i Skellefteå  Drömmen om ett liv i Sverige gick i kras  Sökte 300 jobb – fick fyra svar  ”Jag är arg på både Norran och Peter Carlsson”

        Processoperatören Saed, 28, flippar burgare efter Northvolts konkurs: ”Trodde jag aldrig”

        Saed, 28, flippar burgare efter Northvolts konkurs: ”Trodde jag aldrig”

        Så kan Northvoltburgaren se ut  ”Sås svart som slurryn  – men inga kemikalier”

        Tanvir ger upp om Sverige efter Northvolt – sökt hundratals jobb: ”I’m not angry, I’m pissed”

        Tanvir ger upp om Sverige efter Northvolt – sökt hundratals jobb: ”I’m not angry, I’m pissed”

        Projektet Beredskapslyftet haltar  1 av 1 400 har fått nytt jobb  ”Säkert 50 mejl från personer i hans situation”

        Victoria, 40, om nedläggnings­beskedet från Northvolt: ”Bryr mig mest om de andra”

        Victoria, 40, om nedläggnings­beskedet från Northvolt: ”Bryr mig mest om de andra”

        Lägger ner produktion i Skellefteå  Anställda anade tidigt ugglor i mossen: ”Är det stopp nu?”

        Tanvir, 32, fortfarande utan lön från Northvolt –  Peter Carlsson har fått 235 000: ”Helt sjukt”

        Maxbelopp till Northvolts grundare – men Tanvir, 32, står helt utan lön: ”Sjukt”

          Utbetalningar till anställda försenade  Peter Carlsson har fått ut 235 200 kronor

        Fightern Nina, 27, missar avgörande match efter Northvolts konkurs: ”Tomhet”

        Fightern Nina, 27, missar avgörande match efter Northvolts konkurs: ”Tomhet”

        Inställda matcher efter sponsortapp  ”Mentalt tufft”