Fråga om jobbet

Här besvarar Dagens Arbetes experter frågor om ditt arbetsliv.   Läs fler frågor om:

Har vi rätt till lön för möten före arbetstid?

Publicerad 2016-04-05, 17:00   Uppdaterad 2020-08-21, 15:42

jaarbetstid På min arbetsplats har vi möte i skiftskarven varje eftermiddag, i samband med att första skiftet slutar och andra börjar. Andra skiftet startar 14.00, men företaget kräver att vi ska vara med på mötet som börjar fem till tio minuter före detta. Vad säger regelverket om betalning för dessa minuter? Det skulle vara intressant att veta vad företaget har för rättigheter gällande vår ”fritid”.

Svar: Om din arbetsgivare är bunden av kollektivavtal så regleras skiftens förläggning och längd i detta. Om arbetsgivaren beordrar dig att börja tidigare och du då arbetar längre tid än vad som anges i kollektivavtalet så har du rätt till ersättning för denna tid. Vilken ersättning som ska betalas framgår av kollektivavtalet. Det kan finnas anledning att se över förläggningen av skiften, till exempel på så sätt att ändra skiften så att de överlappar varandra med den tid som mötena tar.

Henric Ask
Jurist LO-TCO Rättsskydd

Ställ din fråga här
Välkommen med en fråga till våra experter! Tyvärr kan vi inte svara via mejl. Eftersom vi är industriarbetarnas tidning svarar vi inte heller på frågor som specifikt rör andra avtal.

Lennart Stéen svarar på frågor om försäkringar, juristen Henric Ask svarar på frågor om arbetsrätt, läkaren Ulf Nordlund svarar på frågor om hälsa, ekonomen Annika Creutzer svarar på frågor om privatekonomi och psykologen Jonas Mosskin svarar på frågor om psykologi.