Ledarsidan i Dagens Arbete bildar opinion utifrån arbetarrörelsens värderingar.

Hela Sverige måste hålla ihop

Publicerad 2016-09-13, 06:50   Uppdaterad 2020-08-25, 14:07

Helle Klein, chefredaktör.
Helle Klein, chefredaktör.

Ledare SD:s framgångar är ett utslag av ett ojämlikt Sverige och ett segregerat mediesamhälle.

Det går bra för Sverige. Arbetslösheten minskar, ungdomsarbetslösheten är den lägsta på länge, ekonomin har tagit fart, bostadsbyggandet ökar och regeringen satsar dessutom rejält på skolan och välfärden. Allt detta borde skapa framtidstro. Men det går inte lika bra överallt i Sverige.

Dagens Arbete hör till de få kvarvarande rikstäckande tidningarna. Våra reportage görs långt utanför storstäderna. Bilden av ett tudelat land är tydlig. Sverige går i otakt. Denna tudelning har också visat sig i valresultaten på senare år och bildar fond till SD:s framväxt.

När OECD pekar på att inkomstskillnaderna har ökat i Sverige gäller detta även de regionala skillnaderna. Näringslivets tankesmedja, SNS, har gett ut rapporten ”Regional ojämlikhet i Sverige”. Forskaren Kerstin Enflo visar där att Sverige dras isär och kallar detta ”ett nytt regionalt utanförskap”.

”Stora regionala klyftor hotar sammanhållningen i samhället och kan skapa politisk oro och sociala konflikter”, skriver Enflo.

Dagens Arbete berättar i detta nummer om Värmland, där befolkningsminskningen är ett faktum och där många unga går utan arbete trots att industrin behöver folk. Inom IF Metalls Värmlandsavdelning pensioneras var femte medlem, det vill säga 1 600 personer, inom de närmsta åren. I dag går 900 medlemmar arbetslösa, de flesta är unga. Samtidigt som vart femte företag inte får tag i den personal de behöver.

Det är dystert men samtidigt är exemplet Värmland hoppingivande. Vår reporter Harald Gatu har mött ett lokalsamhälle som vägrar ge upp. Folkrörelser, företagare, fackföreningar och banker har bestämt sig: Vi ska tillsammans vända utvecklingen. Förebilden är spanska staden Mondragón där världens största arbetarkooperativ finns med egna industrier, egen bank och eget universitet.

Värmland kan dock inte lösa allt på egen hand. Det behövs en regionalpolitisk reformagenda som har som mål att hela landet ska leva, inte bara storstadsregionerna.

När vi nu också hör om dagspresskrisen blir den regionala frågan en av vår tids stora demokratifrågor. Om lokaljournalistiken försvinner gynnas korruption och maktfullkomlighet. Dessutom får konspirationsteorierna via ”alternativmedia” ett uppsving. SD:s framgångar är ett utslag av ett ojämlikt Sverige och ett segregerat mediesamhälle.

Regeringen har satt jämlikheten högt på dagordningen. Nu gäller det att bekämpa den regionala ojämlikheten.

Helle Klein är numer direktor för Sigtunastiftelsen.

Kommentera

Håll dig till ämnet och håll en god ton. Det kan dröja en stund innan din kommentar publiceras. Dela gärna artikeln så kan fler delta i debatten! E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Du kanske också vill läsa…

Politiskt kaos i Eskilstuna efter Senior-skandalen

Politiskt kaos i Eskilstuna efter Senior-skandalen

Kinesiska företagets etablering har satt Eskilstuna i gungning  ”Är det dags att vakna nu?”

DA:s avslöjande om Senior kan avgöra kommunval

DA:s avslöjande om Senior kan avgöra kommunval

Planerade giftutsläpp väcker starka känslor  För sju av tio Eskilstunabor kan frågan avgöra hur de röstar

Volvomontören My, 28, ny ordförande för Ung Vänster: ”Hur ska arbetare orka till pension?”

Volvomontören My, 28, ny ordförande för Ung Vänster: ”Hur ska arbetare orka till pension?”

Kravet: Färre timmar på jobbet  Så ska industriarbetare orka till pensionen  ”S borde lyssna mer på LO”

PODD 🎧: Ekonomin svajar – hur rädd ska du vara för att förlora ditt jobb?

Ekonomin svajar – hur rädd ska du vara för att förlora ditt jobb?

Så nära är vi en ny finanskris

IF Metalls känga mot regeringen: ”Sviker de anställda i batterifabriken”

IF Metalls känga mot regeringen: ”Sviker de anställda i batterifabriken”

Krokar arm i kritik mot regeringens invandringspolitik  ”Lösningar går alltid att finna”

Metallare kräver total bojkott av Israel: ”Gör som norska LO”

Metallare kräver total bojkott av Israel: ”Gör som norska LO”

58 fackliga debattörer: "Gjort för lite och för sent"  IF Metall hänvisar till tidigare uttalanden  "Väldigt lång väg att få bojkott på plats"

Inget förbud mot metylenklorid i riksdagen

Inget förbud mot metylenklorid i riksdagen: ”Svagt och dåligt”

Bara MP och V röstade för förbudet  ”Svagt och dåligt av de andra partierna”

GS och Pappers: ”En socialdemokratisk skogspolitik för framtiden”

GS och Pappers: ”En socialdemokratisk skogspolitik för framtiden”

Facken vill se hållbara lösningar, nationellt självbestämmande och ökad forskning

Första hjälpen mot handelskriget: Minska klassklyftorna

Harald Gatu: Första hjälpen mot handelskriget: Minska klassklyftorna

”Handelskrig är klasskrig”

Teslas försäljning rasar – aktien störtdyker

Teslas försäljning rasar – aktien störtdyker

Elon Musks högerextrema politik möjlig anledning  Strejkvaktare vittnar om Tesla-skam