”Vi har en nollvision för olyckor”

Publicerad 2017-01-24, 13:00   Uppdaterad 2020-07-02, 09:41

Nordkalk använder fortfarande samma rengöringsmetod som vid olyckan och anlitar entreprenörer för underhållningsarbeten. Företaget anser att det finns en risk för att inte entreprenörernas roll i olyckan prövas ordentligt.

Eva Feldt, kommunikationschef Nordkalk

Dagens Arbete har försökt få en kommentar från koncernens högsta ledning, men blir hänvisade till kommunikationschef Eva Feldt.

Kommer Nordkalks högsta ledning att vara med och lyssna på rättegången i Luleå?

– Ja, bland andra vår chefsjurist och jag är med under hela rättegången. Vice vd Tarmo Tuominen är på plats då åklagaren lägger fram åtalet och på slutet då det är slutpläderingar.

Hur får ni ut arbetsmiljötänket till alla era anläggningar, så att det också efterlevs i praktiken?

– Vi har en nollvision för olyckor och därför jobbar vi förebyggande med riskobservationer där alla anställda har ett ansvar för att iaktta sin arbetsmiljö och rapportera eventuella risker för att vi ska kunna vidta åtgärder och förebygga så att inga olyckor inträffar. Vi jobbar regelbundet med skyddsronder, skyddskommittéer, utbildningar i riskbedömningar, riskanalyser, samordningsansvar och så vidare.

Har det ändrats sedan olyckan?

– Det är möjligt att vi fått tydligare fokus på hälso- och säkerhetsfrågor, men vi har jobbat med dem redan innan olyckan. När det händer en sådan här tragisk olycka så blir det extra fokus på frågan. Efter olyckan gick vi igenom alla våra anläggningar för att säkerställa att alla rutiner är som de ska.

Vad innebär det i praktiken?

– Sedan olyckan år 2011 kan vi se att antalet riskobservationer har ökat fyra gånger. Det visar ju att vi jobbar mycket mer med förebyggande arbete.

Personen som avled i olyckan och personen som skadades var inhyrda. Har ni ändrat i rutinerna för att ta in entreprenörer på riskfyllda underhållsarbeten?

– Personerna var inte inhyrda av Nordkalk, utan av våra entreprenörer. Förhållandet mellan beställare-entreprenör är ju väldigt vanligt inom hela industrin. Därför är det principiellt viktigt att ansvarsförhållandet mellan beställarföretaget och entreprenörerna nu lyfts upp och prövas ordentligt.

Det kanske är så att vi behöver en lite tydligare lagstiftning på det här området, eller åtminstone prejudicerande fall så att alla parter vet vad som gäller.

Så ni anlitar ännu entreprenörer för underhållsarbeten?

– Ja, det förekommer.

Försäkrar ni er om att entreprenörerna också har den utbildning som jobbet kräver?

– Det regleras i våra samarbetsavtal och det har det gjort hela tiden. För vissa arbetsmoment som kräver speciell utbildning, kontrolleras det på plats i samband med säkerhetsgenomgång innan arbetet påbörjas.

Hur tänker ni kring att en av era chefer sitter i rätten åtalad för grovt arbetsmiljöbrott genom vållande till annans död?

– Nordkalk driver inte kalkugnen i Luleå längre sedan årsskiftet 2013/2014. I samband med den övergången så följde all personal med liksom vår platschef.

Vi kan ju tyvärr konstatera att åklagaren har valt att enbart fokusera på Nordkalk och risken med det är att inte entreprenörernas roll i olyckan prövas ordentligt och det tycker vi är olyckligt. Alla företag har ju ett arbetsmiljörättsligt ansvar.

Ni förlorade ert kontrakt med SSAB i Luleå (kalkugnsanläggningen där). Hur reagerade ni på det?

– Det var en förhandling mellan oss och SSAB. Vi hade ett femtonårigt kontrakt som löpte ut. Det var helt affärsmässiga skäl som gjorde att vi inte kom överens om en förlängning. Det är ingenting som har med olyckan att göra.

Vad använder Nordkalk för metoder i dag för att rengöra sina kalkugnar?

– Vi använder olika metoder för det. Valet av metod avgörs av vad det är som ska åtgärdas. Det ser man från fall till fall.

Använder ni ännu samma metod som vid olyckan?

– Ja, det gör vi. Det är inte metoden i sig som är avgörande i den här olyckan. Vattenhyvling är en vanligt förekommande metod att använda i kalkugnar när man får problem med sintertillväxt.

Så ni ser inga problem i metoden?

– Nej, det gör vi inte.

Hur kom det sig att ni spolade vatten med en brandslang på en fortfarande het ugn?

– Det vill jag inte kommentera. Nordkalk kommer att redogöra för hela olycksförloppet under rättegången.

Kan en liknande olycka hända igen?

– Man ska aldrig säga aldrig. Men det har vi ju verkligen jobbat för att det inte ska kunna göra.

Kommentera artikeln här

Håll dig till ämnet och håll en god ton. Det kan dröja en stund innan din kommentar publiceras. Dela gärna artikeln så kan fler delta i debatten! E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Du kanske också vill läsa…

Explosion i handen på anställd – ny sprängolycka på Nammo

Explosion i handen på anställd – ny sprängolycka på Nammo

Kvinna förd till sjukhus  Produktionen stoppad  Polisen utreder arbetsmiljöbrott

Miljonböter efter explosion i vapenfabrik – mekaniker svårt skadad

Rör med krutrester exploderade  Arbetare fick skador för livet  Vd:n ”Väldigt tragisk händelse”

Snart ska Arvid få sin robotarm: ”Skönt att få något att hålla i saker med”

Förlorade armen på Northvolt — nu ska Arvid, 23, få sin robotprotes: ”Blir väldigt skönt”

Allvarlig arbetsplatsolycka i Skellefteå – kollegan miste livet  Nu är Arvid Öhgren tillbaka på jobbet  ”Trodde det skulle vara jobbigare”

Andreas, 44, bröt benet på Volvo – blev utan bonus i flera år: ”Fördjävligt”

Andreas, 44, bröt benet på Volvo – blev utan bonus i flera år: ”Fördjävligt”

”Fick låna pengar av min mamma för att klara räkningarna”  Tvingas själv driva ärendet  Så svarar Volvo på kritiken

Två dog av giftig gas på jobbet – nu går företaget i konkurs

Två dog av giftig gas på jobbet – nu går företaget i konkurs

Hade inget andningsskydd  Misstänkt arbetsmiljöbrott  Men ingen företagsbot vid konkurser

Man hårsmån från dödsfall – samma rostiga golv tog livet av Julia, 21

Man hårsmån från dödsfall – samma rostiga golv tog livet av Julia, 21

Livsfarligt tillbud på LKAB i Svappavaara  Arbetade med att åtgärda rosten – bar inte skyddssele  ”Uppgiven”

Joakim spetsades av självkörande gaffeltruck: ”Mitt liv blir aldrig sig likt”

Joakim spetsades av självkörande gaffeltruck: ”Mitt liv blir sig aldrig likt”

Satt fast i tre timmar  Jättebot för arbetsgivaren  ”Solklart vem som bär ansvaret”

Anställda jobbade i frätande gas – taket löstes upp

Anställda fick jobba i frätande gas – taket löstes upp

Saltsyraläckage på Nammo i Vingåker  Stoppade produktionen  Vd:n: ”Det där åtgärdade vi”

Entreprenör avled efter fall på pappersbruk

Entreprenör har dött efter fall på Swedpaper

Avled efter fall från höjd  Swedpapers vd: ”Stor förtvivlan”

Rekordmånga truckolyckor – här är de vanligaste skadorna

Rekordår för truckolyckor — här är listan med skadorna

Arbetsmiljöverket storsatsar för att stoppa utvecklingen  Inspektioner och oanmälda besök  ”Hårda med sanktioner”