DA:s bildjournalist David Lundmark nominerad till årets bästa bild
Kan vinna på fackförbundspressens dag ”Viktigt att industriarbetare syns”
Publicerad 2026-05-08, 14:35
Dagens arbete är nominerade i fem av åtta kategorier till Fackförbundspressens journalistpriser.
– Det känns väldigt kul. Det visar vikten av att kunna hålla i ämnen över lång tid, säger DA:s reporter, Andreas Rocksén, nominerad i kategorin Bästa bevakning.
Det kan bli storslam för Dagens Arbete på Fackförbundspressens dag, en årlig gala som prisar fackförbundspressens bästa journalistik. I veckan presenterades nomineringarna. Totalt finns åtta klasser och Dagens Arbetes journalistik är nominerade i fem av dem.
I över två år Andreas Rocksén bevakat etableringen av den kinesiska fabriken Senior Material i Eskilstuna och han har nu nominerats i kategorin Bästa bevakning.
– Väldigt kul att bli nominerad. Det visar vikten av att kunna hålla i ett ämne över lång tid. Det är sällan man får möjlighet att skriva om något som engagerar människor så mycket. Folk i Eskilstuna är med rätta upprörda.
Läs också

✓Grannarna runtomkring är ovetande ✓Lokala och regionala myndigheter försökt stoppa etableringen ✓Förbjuden och hälsofarlig kemikalie
I granskningen har han avslöjat att Senior mörkat hur farligt metylenklorid är samtidigt som myndigheterna har varit slappa med dispenser och tillstånd.
Kommer du att fortsätta bevakningen?
– Absolut. Just nu är fabriken stoppad. Det krävs nya myndighetsbeslut innan produktionen kan börja. Det blir viktigt och spännande att följa hur det går. Senior har ju investerat många miljarder för att få dra igång, pengar som de knappast vill förlora.
Reportaget om Conny Kristoffersson, som drabbats av sjukdomen Parkinson på grund av gifter på Wargöns pappersbruk, skrivet av DA:s reporter Pontus Ohlin, är nominerat i kategorin Bästa berättande journalistik.
Läs också

✓Giftskandal på Wargöns pappersbruk ✓Fick Parkinsons av antimögelmedel
– Det jag minns främst från mitt möte med Conny var när han satt i sin rullstol och jag drog honom runt bland betongresterna i det som en gång var hans arbetsplats. Arbetsplatsen som gav honom en dödlig sjukdom.
– Ändå, trots all smärta och alla jävligheter som Conny har gått igenom, så är det en man full av både värme och glimten-i-ögat-humor. Han gjorde ett bestående intryck på mig, och jag träffar honom gärna igen, säger Pontus Ohlin.
Ida Perssons och Peter Schwartz granskning om livränta har chans att vinna Bästa avslöjade.
Läs också

✓DA granskar livränta ✓Experten: ”Den här försäkringen är trasig” ✓Återkraven ökar
– Det är väldigt hedrande att bli nominerad. Det känns roligt att livränta, som är ett ganska okänt ämne, uppmärksammas på det här sättet. Många industriarbetare har lidit stor skada av ett orättvist system, men ingen har gjort något åt det, säger Ida Persson.
Dagens Arbete är också nominerat för Bästa illustration, en illustration på batterifabriken Northvolt som ett korthus, gjort av Kristian Ingers och Lotta Olsson.
Läs också

✓”Viktigt att industriarbetare syns”
Dagen Arbetes fotograf David Lundmark är också nominerad för Bästa fotografi, med bilden på industriarbetare vars anrika arbetsplats i Guldsmedshyttan lades ner efter 600 år i drift.
– Det är viktigt att arbetarna syns i media, det är deras kroppar som slits ut och deras lungor som drar in damm, det är de som skadas eller dör när de arbetar. Det är också dem som det är roligast att prata med när man är ute på jobb, säger David Lundmark, nominerad bildjournalist.
Den 27 maj avgörs vinnarna till Fackförbundspressens priser.
Samtliga nominerade i kategorin Bästa bevakning:
Samtliga nominerade i kategorin Bästa berättande journalistik:
Samtliga nominerade i kategorin Bästa avslöjande:
Samtliga nominerade i kategorin Bästa fotografi:
Nominerade till Fackförbundspressens journalistpriser i kategorin Bästa förklarande journalistik är
Samtliga nominerade i kategorin Bästa illustration:
Bästa redigering
Bästa grepp