Industriarbetarnas tidning

Krönikor är personligt hållna texter. Åsikterna är skribenternas egna.

”S har tappat bort pensionerna”

18 januari, 2018

Skrivet av Matts Jutterström

Matts Jutterström är förbundsordförande för Pappers.
Matts Jutterström är förbundsordförande för Pappers.

Krönika Pensionen kan bli en viktig konfliktfråga för Socialdemokraterna. Men i stället kommer en överenskommelse full av frågetecken.

I mitten av december slog det ned en bomb. Ja inte en riktig bomb, utan ett förslag till en pensionsuppgörelse mellan sex olika partier.

Men för många så upplevdes det precis som en bomb, när vi fick veta att pensionsåldern ska höjas i olika etapper upp till 67 år. För att vi lever lite längre. Det påstås att medellivslängden ökar med 3,5 timme per dygn.

Så det vi vet är att vi ska jobba längre, och det även om kroppen är slut. De fattigaste pensionärerna ska kompenseras på något sätt, men hur är skrivet i stjärnorna. Det återstår att utreda.

Socialdemokraterna säger sig ha kompromissat. Om vad är dock oklart. Om garantierna för de mest utsatta återstår att utreda kan man fråga sig vad det är vunnit.

Att de nu ska rensa upp i PPM-djungeln från 800 fonder till 300 är knappast en seger. Ingen normal människa kan välja bland 300 fonder. Det är ungefär som att gå på restaurang och få en vinlista på 300 viner att beställa. Vem fixar det?

Men vad Socialdemokraterna verkar ha missat är styrkan att göra politik. I stället för detta skulle Socialdemokraterna, tillsammans med fackföreningarna, ha genomfört rådslag och studiecirklar bland sina medlemmar, för att utforma en slagkraftig politik för rättvisa pensioner.

Att göra politik handlar om att finnas mitt bland vanligt folk för att känna av stämningar, maktförhållanden och sina egna ideologiska utgångspunkter. Vi i arbetarrörelsen ska ju vara en folkrörelse.

Pensionsfrågan är en bra konfliktfråga för Socialdemokraterna. Det bubblar i folkdjupet av oro inför de taskiga pensioner som en majoritet av arbetarna kommer att få. Men i stället lämnar den överenskommelse som gjordes i december ett antal frågetecken.

Det som förbryllar mig mest är att ingen har nämnt att pensionsavgifterna måste höjas från dagens 18,5 till cirka 24 procent för att säkerställa att vi ska få ut ungefär 70 procent av lönen. En industriarbetare kommer annars att få cirka 47 procent av sin lön i pension.

Pensionsåldern är extra viktig för våra medlemmar. Många känner att de efter 40 års skiftgång i fabriken behöver få ta det lite lugnare. Den stora frågan är alltså om man orkar ända fram. Därför ska ingen behöva ta ut pensionen i förtid på grund av sjukdom eller arbetslöshet. Men då måste även Försäkringskassans regler reformeras. Det gäller att bevisa att de sex partier som gjort den här pensionsuppgörelsen också kan stå för en sådan generös politik.

Men fan trot. Jag håller inte de partier (M, L, C och KD) som varit med och mejslat fram förslaget, som speciellt trovärdiga när det gäller att se till arbetarens intressen.

För övrigt så anser jag att det finns alldeles för många arbetarfientliga och fascistiska partier.

Kommentera

Håll dig till ämnet och håll en god ton. Det kan dröja en stund innan din kommentar publiceras. Dela gärna artikeln så kan fler delta i debatten! E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Du kanske också vill läsa…

Nu måste vi kämpa för Las!

Nu måste vi kämpa för Las!

I nästa nummer av Dagens Arbete har Matts Jutterström skrivit sin sista krönika. Med anledning av hans bortgång publicerar vi den nu. I krönikan slår han fast att det är dags att stå upp för Las.

Nytt år – och en ny tvär högergir

”Vi får hoppas att det nya året rymmer många bra dagar, trots blå-brun budget och en arbetsrätt på förhandlingsbordet”, skriver Pappers förbundsordförande Matts Jutterström.

Friskare arbetsliv – var god dröj

”Jakten på de sjuka fortsätter oavsett regering. Det är helt galet”, skriver Matts Jutterström, förbundsordförande för Pappers.

”Det gäller att vi väljer rätt väg”

”Det är alltid ­pengarna som styr, det har jag lärt mig under alla år, men när ska kapitalägarna bli nöjda?”, skriver Matts Jutterström, förbundsordförande för Pappers.

”Valrörelsen har skötts som om vi vore kunder på en marknad”

”Med solen kommer en debatt om ökade bensinpriser” skriver Pappers förbundsordförande Matts Jutterström.

Därför skäller borgarna på facket

Den nyliberala politiken är inte bara emot stark stat och offentlig sektor. På område efter område lägger de borgerliga partierna sig i det som är parternas avtalsområde.

Arbetarnas frågor som S ska driva efter valet

Arbetarnas frågor som S ska driva efter valet

Industriarbetarna bidrar till samhällets resurser – samhället ska också finnas där för arbetarna, skriver Pappers ordförande Pontus Georgsson och Jim Svensk Larm, pappersarbetare som kandiderar till riksdagen för S.

”En viktig röst för kollektivavtalen”

Det är dags att rösta igen, och vad man än tycker om EU är det ett mycket viktigt val. Vill vi ha en union för eller mot trygga anställningar?

S behöver gå i opposition – mot S

S behöver gå i opposition – mot S

”Socialdemokratin har gått vilse i sin anpassning till den liberala högern. Vi behöver skaka liv i den folkrörelse som
en gång var”, skriver Pappers första vice ordförandeMikael Lilja.

Nu har du chansen att välja rättvist

”Det är dags att välja vilket samhälle vi ska ha. Ett som dras isär eller håller ihop”, skriver Pappers förbundsordförande Matts Jutterström.

DA granskar sprängdåden

Dagens Arbete avslöjar hur kriminella lätt kan smuggla ut stora mängder sprängmedel från byggarbetsplatser. Kontroll och tillsyn brister. Och dömda kan fortsätta spränga.

Dagens Arbete granskar sprängdåden

Dagen Arbete har tagit reda på var sprängmedlet som används vid sprängdåden kommer ifrån. Över ett halvt ton sprängmedel har stulits från byggarbetsplatser de senaste fem åren. Här sammanfattar vi granskningen.

Stulet: Halvt ton sprängmedel

Mer än ett halvt ton sprängmedel har stulits från byggarbetsplatser i Sverige. Det visar Dagens Arbetes granskning.

Larmet: Byggdynamit kan användas i terrordåd

”Sprängmedel är terroristernas favoritvapen. Därför är det angeläget att få stopp på stölderna av byggdynamit”, säger sprängmedelsexperten Bo Janzon. 

Så vill justitie­ministern stoppa sprängdåden

Efter Dagens Arbetes granskning: Regeringen vill ändra lagen för att stoppa stölderna av byggdynamit som används i sprängdåden. 

S: ”Kan finnas anledning att se över lagen”

Efter Dagens Arbetes granskning av sprängdåden öppnar Socialdemokraterna upp för en översyn av lagen om hantering av sprängmedel.

”Man undrar ju hur mycket sprängmedel som är i omlopp”

Det som förvånade journalisterna David Lundmark och Johanna Edström mest när de granskade hur mycket sprängmedel som är på drift, är att sprängmedel är så pass billigt – och politikerna inte gjort mer för att täppa till alla luckorna i lagen. 

Sprängkort dras inte in för dömda brottslingar

Personer som dömts för grova brott får inte sitt sprängkort indraget.
Dagens Arbetes granskning visar att de som ansvarar för sprängkorten inte får veta om någon döms för brott.

Företag spränger utan tillstånd

Trots indragna tillstånd kan företag fortsätta spränga. Dagens Arbetes granskning visar hur lätt det är för företag att strunta i myndighetens beslut.