När världen stängde
Fotografen Joakim Eneroth betraktar coronakrisen på sitt eget vis.
Industriarbetarnas tidning
Bildreportage Fotografen Joakim Kocjancic har rötter i både Italien och Sverige, och har levt i flera av Europas länder. Med analog film har han under de senaste 17 åren jobbat med att skildra ett Europa utan gränser.
Joakim Kocjancic
43 år. Gift, tre barn. Bosatt i Nacka. Utbildad vid Academy of Fine Arts i Florens och har även en Master i fotojournalistik från London College. Bilderna i bildspelet ovanför, som under våren ställs ut i Paris, är hämtade från boken Europea som utkommer under hösten 2018.
Jag föddes och växte upp i Milano, Italien. Min far är italienare och min mor svenska. Jag har bott i Italien, Spanien, Irland, England och nu Sverige, där jag sedan 2006 bor med min belgiska fru.
Jag började fotografera för att hitta essensen i det som är Europa. Jag har jobbat analogt i svartvitt med 35 mm film, för att hitta den rätta, filmiska känslan.
Detta är mitt Europa. Resultatet av en sjutton år lång resa som för mig representerar det gränslösa Europa.
Joakim Kocjancic