4 kommentarer till “Granskningen av Samhall kan få Guldspaden

  • Jag måste ställa frågan till Dagens Arbete.
    Vad har blivit bättre?
    Vi som slog larm Om trakasserier, hot, förnedring, löneavdrag och mycket, mycket mera har inte fått det bättre!
    Jag har från starten av allt detta blivit ett offer eftersom Samhall hatar oss som vågar stå upp och säga sanningen om kräkningar m.m.
    Tror inte jag är ensam om att inte få stöd eller hjälp från facket eller andra, efter att berättat vad som pågick och pågår på Samhall AB!

    I mitt fall sopade ledningen undan det under mattan ”för” det kunde ju inte hänt eller ville inte det skulle komma fram. Facket visste men svek. Mår Jag bra idag?
    NEJ!
    SÅ Vad är bättre?

    • Det är ledsamt att höra att du inte fått det stöd du behöver av ditt fack. Vi har granskat Samhall i många år och kommer självklart fortsätta med det. Din och andras mod att berätta är ovärderligt för att åstadkomma förändring.
      Helle Klein, chefredaktör

    • Instämmer till fullo. Samhall har granskats i flera år men ingenting, absolut ingenting har förbättrats kring den monumentalt dåliga arbetsmiljön. Förr tog Samhall god hand om sina medarbetare. Nu betalar staten Samhall för att kränka och pressa skiten ur sina anställda. Områdeschefer som är empatiska får gå eller blir tysta. Driftsledare och teamledare tillsätts enligt efter hur narcissistiska de är. Jag blir förbaskad varje gång jag läser att samhall har ”utvecklande” arbetssätt. De utvecklar inte längre sin personal. De avvecklar dem och enda utvägen är avsked så att de istället får ställa sig i kön på socialen.

      • Tacksam att någon kommenterar och är insatt i ämnet.
        Elaka sarkastiska kommentarer för att såra och göra personal illa om du kommer på kant med dem.
        Chefer, affärschef och områdeschefer som hotar och kör med härskarteknik.
        Ljuger om allt för att personalen inte ska få rätt eller att sanningar skall få komma fram.
        Samhall AB har blivit ett utnyttjande företag och långt ifrån det var tänkt att vara från början.

Kommentera

Håll dig till ämnet och håll en god ton. Det kan dröja en stund innan din kommentar publiceras. Dela gärna artikeln så kan fler delta i debatten! E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Du kanske också vill läsa…