Per-Olof Sjöö: Karensavdraget måste slopas
”Röstar vi på makthavare som inte vet hur det känns att ha ett vanligt jobb får vi en politik som inte tar hänsyn till vanligt folk”
Krönikor är personligt hållna texter. Åsikterna är skribenternas egna.
Publicerad 2024-02-22, 11:16
Krönika Träindustrin har drabbats hårdast av att byggmarknaden stannat upp. Nu måste politikerna agera så att byggandet kommer i gång igen, skriver GS ordförande Per-Olof Sjöö.

När vi summerar 2023 för GS räkning kan vi konstatera att det blev ett förlorat år när det gäller sysselsättning för våra medlemmar. Det är träindustrin som drabbats hårdast av att byggmarknaden stannat upp och som resulterat i att många av GS medlemmar förlorat jobbet.
I normala fall är vi alla underkastade marknadens nycker och kan bara parera utifrån hur utbud och efterfrågan matchar varandra. När det gäller svensk byggsektor är det andra parametrar som styr.
Om vi undersöker efterfrågan på nya bostäder kan vi konstatera att fler än 200 av Sveriges kommuner rapporterar bostadsbrist. Värst är det i regioner där industrins gröna omställning pågår.
I sämsta fall stoppas omställningen upp av det ironiska faktum att de som ska jobba där inte har någonstans att bo.
Så frågan är varför inte marknaden kan matcha den enorma efterfrågan som finns på nya bostäder? Svaret är nog inte helt enkelt och det finns flera samverkande faktorer som bromsar.
Det relativt höga ränteläget bromsar självfallet upp investeringsviljan. Särskilt för privatpersoner som funderar på att köpa ett småhus. Det är en investering som många gör en gång i livet och då vill man säkert känna att omvärlden är hyfsat stabil innan man slår till.
Lägg därtill höga byggkostnader orsakat av en traditionell byggsektor med låg eller obefintlig produktivitetsutveckling. Till det kan vi addera oviljan att påbörja stora byggprojekt om de stora byggbolagen inte kan räkna hem tillräcklig avkastning.
Regeringen har hittills inte tyckt att det är tillräckligt illa för att de ska agera. Bostadsministern nickar förstående men för regeringen har inflationsbekämpningen haft prioritet framför att hålla byggandet
i gång.
Det är naturligtvis svåra avvägningar att göra men jag kan inte undfly vad det sunda förnuftet säger. Det är ett statligt intresse att försörja medborgarna med bostäder, att främja den gröna omställningen och att hålla sysselsättningen uppe.
Regeringens nuvarande hållning spär på arbetslöshet som i sin tur skapar kostnader för a-kassa. Utgifter som i stället kunde lagts på för att bygga efterfrågade bostäder.
När en marknad inte verkar för medborgarnas bästa är det upp till politiken att hantera effekterna och att säkerställa den kompetens som kommer att behövas när byggandet kommer i gång igen. Det är hög tid för regeringen att agera!