Krönikor är personligt hållna texter. Åsikterna är skribenternas egna.

Stoppa dödsspiralen – nu!

Publicerad 2024-02-20, 16:25

Över 60 personer dog på jobbet 2023. Nu krävs enorma kraftansträngningar från flera håll, skriver IF Metalls ordförande Marie Nilsson.

Marie Nilsson är förbundsordförande för IF Metall.

Förra året blev ett svart år på den svenska arbetsmarknaden. Över 60 personer miste livet i arbetsplats-olyckor. De gick till jobbet – och kom aldrig mer hem. Varenda en av dem hade nära, kära och arbetskamrater som lämnades i chock. Och varenda en av dem är ett oerhört misslyckande för vårt gemensamma samhälle. Ingen av oss ska någonsin behöva tvivla på om vi fortfarande lever vid arbetspassets slut. Så här många människor har inte dött i arbetsplatsolyckor på 15 år. Och den lika självklara som avgörande frågan är – hur ser vi till att döden på jobbet får ett slut?

För att stoppa denna dödsspiral krävs enorma kraftansträngningar från flera håll. Arbetsgivarna måste ta sitt osvikliga ansvar för en trygg och säker arbetsmiljö. Vi i facket måste se till att vi har en stark skyddsorganisation på alla våra arbetsplatser. Och politiken måste visa att den menar allvar med nollvisionen mot dödsolyckor.

Tyvärr lämnar regeringens politik en hel del övrigt att önska. I december – när ofattbara sju personer dog av arbetsplats-olyckor på bara en vecka – gav regeringen Arbetsmiljöverket uppdraget att öka antalet oanmälda arbetsplatsinspektioner.

Det låter ju bra. Problemet är bara att Arbetsmiljöverket inte får några nya pengar för att göra det. Tvärtom tvingades myndigheten att spara nio miljoner kronor 2023.

Samtidigt vill regeringen att fler ska vilja bli skyddsombud – oavsett om de har en facklig tillhörighet eller inte. Det kan ju också låta bra. För naturligtvis behöver vi fler skyddsombud – och de behöver bättre förutsättningar att göra sitt viktiga jobb. Men lösningen är inte att frikoppla skyddsombud från facket. Det skulle tvärtom få förödande konsekvenser för tryggheten och säkerheten på svenska arbetsplatser.
Våra fackliga skyddsombud kan arbetsplatserna och förstår var riskerna finns. De kan till och med stoppa produktionen om det krävs för att garantera säkerheten, genom så kallade skyddsstopp.

I sådana kritiska lägen behöver skyddsombuden ha den fackliga styrkan i ryggen. När det är fråga om hälsa och säkerhet – ja liv och död – är ensam inte stark. Då gäller det att kunna sätta gemensam kraft bakom kraven.

Nu verkar alltså regeringen vilja luckra upp skyddsombudens fackliga skydd. Samtidigt som Arbetsmiljöverket får nya uppdrag, men inga nya pengar. Det är en oförsvarlig politik när dödsolyckorna ökar. När allt fler arbetare går till jobbet – och aldrig mer kommer hem.

En kommentar till “Stoppa dödsspiralen – nu!

  • Skyddsombuden har ju ofta inget fackligt skydd nu och inte enskilda arbetstagare heller.
    Gör det enklare att tillsätta extern oberoende insyn på verksamhetens arbetsmiljö så det inte blir så lätt för arbetsgivare att utnyttja ett svagt eller korrumperat fack på arbetstagares bekostnad

Kommentera

Håll dig till ämnet och håll en god ton. Det kan dröja en stund innan din kommentar publiceras. Dela gärna artikeln så kan fler delta i debatten! E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Du kanske också vill läsa…

IF Metall förlorade mot Tesla – igen

2-0 till Tesla i Arbetsdomstolen – efter fackets stämning

IF Metall stämde Tesla  Tvingas i stället betala en halv miljon kronor

Volvo-facket vill prata om de svåra frågorna i livet

Volvo-facket vill prata om de svåra frågorna i livet

IF Metalls jämställdhetsgrupp vill öppna för samtal  ”Ser ofta saker tidigare än arbetsgivarna”

Staten kan frysa Kubals skattekonto: ”Då blir det konkurs”

Staten kan frysa Kubals skattekonto: ”Då blir det konkurs”

Uppgifter: Finns koppling till rysk oligark  Över 450 jobb på spel i Sundsvall  Vd:n: ”Tar frågorna på största allvar”

LKAB:s malmtillgångar ökar kraftigt: ”Gäller bara att komma åt den”

LKAB:s malmtillgångar ökar kraftigt: ”Gäller bara att komma åt den”

Över sju miljarder ton  Men djupet kan ställa till det  ”Den delen är kanske inte så enkel”

Teslastrejken flyttar utanför Sveriges gränser – IF Metall lägger blockad på utlandsarbete

Teslastrejken flyttar utomlands – facket lägger blockad mot utlandsarbete

Ny upptrappning i konflikten  ”Det skulle skada Teslas verksamhet”

Explosion i handen på anställd – ny sprängolycka på Nammo

Explosion i handen på anställd – ny sprängolycka på Nammo

Kvinna förd till sjukhus  Produktionen stoppad  Polisen utreder arbetsmiljöbrott

Klubbordförande om sorgen efter dödsolyckan: ”Man blir alldeles tom”

Klubbordförande om sorgen efter dödsolyckan: ”Man blir alldeles tom”

Kvinna i 50-årsåldern miste livet  IF Metalls klubbordförande: ”Fruktansvärd dag”

Så illa är läget i Garpenberg: ”Malmen har satt sig fem meter lodrätt nedåt”

Så illa är läget i Garpenberg: ”Malmen har satt sig fem meter lodrätt nedåt”

Verksamheten hålls stängd efter ras  Flera arbetare skadade  ”Behöva göra massa insatser”

Kvinna död efter olycka på Alleima: ”Något som inte får ske”

Kvinna död efter olycka på Alleima: ”Något som inte får ske”

Trafikolycka på stålbolaget i Sandviken  Misstänkt vållande till annans död  ”Sorg”

Färre får livränta efter  arbets­skador: ”Har störtdykt”

Färre får livränta efter arbets­skador: ”Har störtdykt”

Minskat rejält  Men beror inte på att skadorna på jobbet blivit färre  ”Krångligare”