Ovisst efter skräckraset i gruvan: ”Barnen börjar fråga”
Gruvarbetare satt instängd i sex timmar Myndigheten kritiserar Boliden "Man kan ju alltid hoppas att det var den sista"
Publicerad 2024-02-21, 14:46 Uppdaterad 2024-02-22, 16:24
En ung man skadades allvarligt på Billeruds pappersbruk Gruvön i Grums sent under tisdagseftermiddagen.
Enligt Stefan Johansson, arbetsplatsens huvudskyddsombud, arbetade mannen tillsammans med en kollega när han av oklar anledning klämdes fast mellan ett rörligt och ett fast objekt på brukets reningsavdelning.
– Det var i samband med ett underhållsarbete, men exakt vad som hände får utredningen utvisa, säger Stefan Johansson.
Olyckan skedde vid 16-tiden. Räddningstjänsten var snabbt på plats och mannen – som är i 25-årsåldern – fördes med ilfart till sjukhus.
Hans tillstånd är i dag är oklart, enligt Stefan Johansson.
– Vi väntar på svar från hans föräldrar, säger han och tillägger att man haft flera krismöten på arbetsplatsen både igår och i dag.
Den skadade mannen arbetar som instrumenttekniker och har varit anställd på bruket i flera år.
Under kvällen igår hörde polisen vittnen och genomförde undersökningar på platsen. Händelsen utreds nu som en arbetsplatsolycka.
På Gruvön tillverkas bland annat kartong och vätskekartong. Bruket har cirka 750 anställda.