• Poddar 🎧
    • Verket
    • Lyssna på DA
    • Mordet på facktopparna
    • Liv & arbete
    • Dagens Arbete Historia
  • Arbetsmarknad
  • Arbetsmiljö
  • Arbetsrätt
  • Brott
  • Fackligt
  • Försäkring & pension
  • Hälsa
  • Klimat & miljö
  • Kultur & fritid
  • Lön & avtal
  • Min ekonomi
  • Opinion
    • Debatt
    • Ledare
    • Krönikor
  • Fråga om jobbet
  • Granskningar
  • e-DA
  • Kontakta oss
  • Insändare
Dagens Arbete
Veli-Pekka Säikkälä och Johan Ingelskog. Avtalssekreterare för IF Metall och Kommunal. Foto: TT (arkiv).
Veli-Pekka Säikkälä och Johan Ingelskog. Avtalssekreterare för IF Metall och Kommunal. Foto: TT (arkiv).

Lag eller avtal – olika syn på arbetstidsförkortning inom LO-förbunden

Publicerad 2024-05-15, 09:46

Kortare arbetstid är en fråga som väntas bli het under helgens LO-kongress. LO:s största fack Kommunal har öppnat för att det behövs en lagstiftning.  ”Fel väg att gå”, säger näst största facket IF Metall.

Förra året firade lagstiftningen om 40-timmarsveckan 50 år. Genom avtal ligger idag snittarbetstiden på 38 timmar, men det skiljer sig mellan olika yrken.

Hur ska arbetstiden fortsätta kortas? Och hur ska det gå till? Frågan väntas bli het på helgens LO-kongress. Och hos de två största LO-förbunden, IF Metall och Kommunal, går åsikterna isär.

För IF Metall är det viktigt att värna avtalen och hålla de lagstiftande politikerna på armlängds avstånd.

Veli-Pekka Säikkälä, avtalssekreterare IF Metall. Foto: Daniel Roos

– Arbetsmarknaden ska regleras i förhandlingar mellan parterna, säger IF Metalls avtalssekreterare Veli-Pekka Säikkälä som nu även kandiderar till posten som avtalssekreterare för LO.

Turerna kring ändringarna i lagen om anställningsskydd, las, är inget Veli-Pekka Säikkälä vill ska upprepas. Då förhandlade facken med arbetsgivarna under hot från den borgerliga regeringen om att förändringarna annars skulle ändras i lag.

Arbetstidsförkortning – en central fråga för Kommunal

Han hoppas i stället på att facken och arbetsgivarna först kan komma överens om hur de vill att arbetstiden för ett heltidsjobb ska kortas, och därefter gå till politikerna och säga att det behövs ny lagstiftning i frågan.

– Vi har haft en period bakom oss där det var väldigt mycket politisk inblandning. Men nu har vi träffat ett huvudavtal där vi ska försöka lösa de här viktiga frågorna, säger han.

LO:s största fackförbund Kommunal driver att förbundet ska jobba för sänkt arbetstid. De är inte främmande för att politikerna lagstiftar om en arbetstidsförkortning som omfattar hela arbetsmarknaden.

Johan Ingelskog. Foto: Kommunal.
Johan Ingelskog. Foto: Kommunal.

– Vi ser helst en bred överenskommelse mellan parterna men vill inte motparterna det så utesluter vi inte lagstiftning, säger Kommunals avtalssekreterare Johan Ingelskog.

Arbetstidsmåttet, alltså hur många timmar på en vecka som räknas som heltid, har inte sänkts i Sverige sedan 1973, då det blev 40 timmar i veckan. Många fack har sedan dess förhandlat fram kortare arbetstider och genomsnittet är nu cirka 38 timmar i veckan, men det skiljer sig mellan yrkesgrupperna. IF Metall hör till de förbund som har använt en del av löneutrymmet för att korta arbetstiderna i sina avtal.

– Vi har ju förkortat vår arbetstid under många år med våra tidsbanker och det har betalats med en del av löneutrymmet. Så säg att märket är tre procent och vi använt 0,5 procent i arbetstidsförkortning. Där har många andra förbund valt att ta ut allt i pengar, säger Veli-Pekka Säikkälä.

Även Kommunal har avstått löneutrymme för att korta arbetstiderna, påpekar Johan Ingelskog. Men möjligheterna att sätta press på arbetsgivarna skiljer sig och det kan leda till att svagare grupper inte får del av arbetstidsförkortningarna, menar han.

– Vi vill inte se en utveckling där de starka grupperna på arbetsmarknaden kan få arbetstidsförkortning medan de som kanske behöver det mest inte får. Vi har sett samma tendens när det gäller avtalspensioner, säger han.

IF Metall om arbetstidsförkortning: ”Behöver ha en diskussion”

Veli-Pekka Säikkälä vill inte föregå helgens kongress med om, och i så fall hur, han vill att LO-förbunden samordnar sina krav. Men han ser ett värde i att frågan lyfts.

– Vi behöver ha en stor diskussion i fackföreningsrörelsen, för i slutändan handlar det om prioriteringar. Vi har en produktivitet som ökar som man kan använda till olika saker. Arbetstiden är en. Löneökningar en annan. Jag tror inte det är så många som vill ha en arbetstidsförkortning och en lönesänkning. Och då kanske man måste göra det här i olika steg, säger han.

Hur mycket är lagom att jobba?

Veli-Pekka Säikkälä: Det är en fråga om prioriteringar. Sedan finns det goda argument för att förkorta arbetstiden. Ett är ju exempelvis att vi ska jobba längre upp i åldrarna och då kanske man behöver ha en kortare arbetstid för att klara det.

Johan Ingelskog: Det är för tidigt att säga. Vi har ett kongressmål på att man ska hålla på 30 timmar. Men det är en långsiktig målsättning. Men vi kan konstatera att andra länder har lägre arbetstidsmått. Både i offentlig och privat sektor.

Och hur mycket vill du jobba själv?

Veli-Pekka Säikkälä: Jag jobbar ofta mycket mer än 40 timmar i veckan men jag har ett jobb som jag trivs väldigt bra i och som inte ger mig ont i kroppen. Det finns också en väldig frihet i mitt jobb. Jag kan till exempel gå ifrån och ringa ett samtal och behöver inte ta ut en extra ledig dag för det. Så jag känner väl att jag kan jobba de här timmarna.

Johan Ingelskog: Det här är ju inte en fråga som handlar om mig. Vi vill inte handla i en individuell diskussion, det är ju det vi vill ifrån. Det handlar om vilken arbetsmarknad vi vill ha.

Janna Ayres

Läs mer: arbetstidsförkortning avtalsrörelse Fackligt IF Metall Johan Ingelskog Kommunal lön Lön & avtal politik Veli-Pekka Säikkälä
Dela:

Kommentera Avbryt svar

Håll dig till ämnet och håll en god ton. Det kan dröja en stund innan din kommentar publiceras. Dela gärna artikeln så kan fler delta i debatten! E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Du kanske också vill läsa…

Lönegapet på pappersbruken är större än någonsin

Lönegapet på pappersbruken är större än någonsin

Skiljer tiotusentals kronor mellan högst och lägst betalda bruk  ”Mer konkurrens om pengarna”

Efter skakiga år – nu storsatsar Hexatronic i Hudiksvall

Efter skakiga år – nu storsatsar Hexatronic i Hudiksvall

Ny produktionslinje kan leda till fler jobb  IF Metall: ”Jätteroligt”

Thomas, 59, bär på ett hantverk som snart kan försvinna

Unikt konstgjuteri hotas av rivning: ”En tragedi för kultursverige”

130 år av svensk skulpturhistoria  Sällsynt hantverk hotas

Vidar blev varslad – precis innan ledigheten: ”Fördjävla semesterpresent”

Vidar blev varslad – precis innan ledigheten: ”Fördjävla semesterpresent”

Forgex varslar all personal om uppsägning  Företaget ansöker om rekonstruktion

Har du blivit gravid? Ring chefen!

Tuva, 26, om graviditeten på Volvo: ”Såg risker överallt”

Risker i arbetsmiljön tvingar kvinnor att berätta direkt ”En utsatt känsla”

Omstridda ”angiverilagen” får skarp kritik av IF Metall: ”Säger klart nej”

Omstridda ”angiverilagen” får skarp kritik av IF Metall: ”Säger klart nej”

Marie Nilsson: ”Människovärdet kommer alltid först”

Tyska facken ser ut att ha stoppat neddragningar i Volkswagen

Tyska facken ser ut att ha stoppat neddragningar i Volkswagen

100 000 jobb var i fara  Samma koncern som Scania  Koncernfackets ordförande: ”Måste hitta en ny väg”

Lovina, 19, tjänar 38 000 som rullare på pappersbruk

Så mycket tjänar Lovina, 19, som rullare på pappersbruk

Jobbade i matbutik – bytte till industrin  Berättar för DA om lönen

Liknande jobb – 8 000 kronor mindre i lön: ”Varför?”

Adam tjänar 8 000 mindre än Jennifer: ”Varför?”

Reagerar på DA:s artikel  ”Så himla stor skillnad”

Så sätts din lön

DA förklarar – så sätts din lön

35 000 och 42 000 kronor i månaden  Därför kan två industriarbetare tjäna så olika

Vilka skydd får jag mot farliga kemikalier?

Vilka skydd får jag mot farliga kemikalier?

Semestervikarie på massabruk undrar över säkerheten  DA:s expert reder ut

Läget i pappersindustrin

Lönegapet på pappersbruken är större än någonsin

Lönegapet på pappersbruken är större än någonsin

Skiljer tiotusentals kronor mellan högst och lägst betalda bruk  ”Mer konkurrens om pengarna”

Samma koncern – olika verkligheter

De vinner och förlorar när Metsä ställer om

Varsel i Husum – storsatsning i Mariestad  ”Extra orolig”

Här ska produktionen fördubblas

Metsä miljardsatsar i Mariestad – men på golvet växer missnöjet

Pappers: ”Man blir placerad som en kugge i ett hjul”

Visa fler

Ny misstänkt grov misshandel vid Stegraboende

Ny misstänkt grov misshandel vid Stegraboende

Liknande attack i vintras

Efter skakiga år – nu storsatsar Hexatronic i Hudiksvall

Efter skakiga år – nu storsatsar Hexatronic i Hudiksvall

Ny produktionslinje kan leda till fler jobb  IF Metall: ”Jätteroligt”

Rottneros är bruket som alltid reser sig

Tuffa tider på Rottneros – men bruket vägrar ge upp

Trots varsel och neddragningar  Positiv anda på massabruket  ”Framåt, framåt, framåt”

Om Dagens Arbete

  • Om oss
  • Ansvarig utgivare: Eva Burman
  • Kontakta redaktionen
  • Tipsa oss!
  • Guldspaden
  • Annonsera
  • Cookie-inställningar

Förbundens sajter

  • IF Metall
  • GS
  • Pappers

Missa inget – prenumerera på vårt nyhetsbrev!


Dagens Arbete
Facebook Twitter Instagram