Det fackliga samtalet kan inte vänta
”Känslan av att vara trygg är just en känsla och kan inte garanteras”
Publicerad 2024-12-19, 14:57
Lagstiftning eller inte – Industriarbetsgivarna kräver att arbetstidsförkortningen ska bort ur avtalen. Det riskerar att ge LO starkare skäl att driva på för en lagstiftning, befarar GS-fackets avtalssekreterare Madelene Engman.
Utöver lönen är det arbetstiden som oftast ligger i centrum under en avtalsrörelse. Så är det även den här gången. Senaste året har frågan om kortare arbetstid blossat upp i samhällsdebatten. Krav på att lagens 40-timmarsvecka ska sänkas till 35 eller till och med 30 timmar har förekommit.
LO-förbunden driver inte arbetstidsförkortning som en gemensam fråga i avtalsrörelsen. Däremot har en utredning tillsatts, och frågan är om LO-förbunden kommer att driva frågan politiskt framöver eller inte.
Bara risken för att det skulle kunna ske en sänkning av den lagstadgade arbetstiden gör att Teknikföretagen kräver en utfasning av arbetstidsförkortningen i kollektivavtalen, om så skulle ske.
Läs också

Teknikföretagen vill att systemet för arbetstidsförkortning i avtalen skrotas – om politikerna inför 35-timmarsvecka. Det framkom när parterna under torsdagen presenterade sina krav inför kommande avtalsrörelse.
Industriarbetsgivarna går steget längre. Oavsett vad som händer med lagen så vill de ha bort arbetstidsförkortningen ur avtalen.
– Vi behöver öka antalet arbetade timmar, inte minska dem. Vi vill växla av arbetstidsförkortningen mot pension i stället, säger Per Widolf, förhandlingschef på Industriarbetsgivarna.

Han är samtidigt kritisk till de som vill lagstifta om kortare arbetstid.
– Det skulle vara helt väsensfrämmande för hela den svenska modellen, ett stort ingrepp och det kommer vi inte acceptera.
GS-fackets avtalssekreterare Madelene Engman är bekant med Industriarbetsgivarnas krav sedan tidigare avtalsrörelser.
– Samtliga våra motparter ogillar ledig tid. Det har varit deras ställningstagande under oerhört lång tid. De har velat göra om systemet till pensionspremier länge, säger hon.
Men att stryka arbetstidsförkortningen ur avtalen ökar bara risken för att frågan hamnar på politikernas bord, menar hon.
– Deras krav är kontraproduktivt. Vi hade kunnat föregå som goda exempel och visa hur man i samförståndsanda kan komma överens. Risken är att LO tolkar det som att våra motparter själva stänger förhandlingsvägen, så att man måste gå lagstiftningsvägen i stället.
Både GS och Pappers kräver tvärtemot en utökning av arbetstidsförkortningen i avtalen.

– Det är ett viktigt krav för våra medlemmar, säger Robert Sjunnebo, förhandlingsansvarig på Pappers.
För Industriarbetsgivarna är det något som är omöjligt att gå till mötes, enligt Per Widolf.
– Inom basindustrin finns ingen möjlighet att stänga av produktionen. Vi kör dygnet runt, med slimmade och tighta skift. Dessutom har vi kompetensbrist och att då förkorta arbetstiden skulle få stora effekter på produktiviteten. Det är ett djupt olyckligt och bekymmersamt krav.
Industriarbetsgivarna vill också se en ökad flexibilitet i arbetstidens förläggning för att företagen ska kunna anpassa sig bättre vid ekonomiska svängningar. GS å sin sida kräver bland annat längre framförhållning vid skiftbyte på sågverksavtalet, och Pappers kräver bättre möjligheter för de som inte längre är föräldralediga att ta hand om sina barn – något som går på tvärs med arbetsgivarnas krav om ökad flexibilitet.
Även i denna avtalsrörelse får facken kritik för att komma med alldeles för höga lönekrav. Den svenska produktivitetstillväxten har legat kring en procent sedan 2011, och det finns ingen förbättring i närtid, skriver Industriarbetsgivarna i ett pressmeddelande. Fackens krav riskerar att försämra konkurrenskraften och dra ut på lågkonjunkturen, menar Per Widolf.
Pappers förhandlingsansvariga Robert Sjunnebo håller inte med.
– Vi har gjort ett jättegediget arbete tillsammans i LO när vi har tagit fram den här siffran. Den är väl underbyggd och ligger helt i linje med vad som är möjligt. Svensk ekonomi kommer ju under nästa år behöva drivas på av hushållens efterfrågan. Vi gör oss en björntjänst om vi sätter hushållen på sparlåga även nästa år.
Läs också

Arbetstidsförkortning är åter på agendan och nu ska LO-facken säga sitt på kongressen. Kommer 40-timmarsveckan att försvinna? Kommunal vill lagstifta, medan IF Metall vill gå avtalsvägen. Dagens Arbetes Marie Edholm och Janna Ayres har grävt i den återigen så aktuella arbetstidsfrågan.
Marie Edholm, Josef Molin