Ge småföretag möjlighet att införa kortare uppsägningstider. Bevara tryggheten för de anställda genom att ersätta en del av nuvarande uppsägningstid med betald utbildning. Det förslaget bör utredas, beslutade Metalls kongress efter en debatt om anställningsskyddet.
Skellefteåavdelningen, som skrivit förslaget, vill minska uppsägningstiden till, exempelvis, 14 dagar i företag med mindre än 50 anställda. Den längre uppsägningstiden som gäller idag ska ersättas med en period då den uppsagde får full lön i form av a-kasseersättning. Under den tiden ska han/hon erbjudas utbildning.
Finansieringen av förslaget kan ske via arbetsgivaravgiften. Det innebär att det blir de stora företagen som får stå för huvuddelen av kostnaderna. Rätt, tycker avdelningen. Det är ju oftast de stora företagens produktionsmetoder som leder till otrygghet och korta orderstockar i de små företagen.
Förslaget ska alltså underlätta för småföretagen att hänga med i svängningarna i orderingången. En annan tanke med förslaget är att minska risken för långtidsarbetslöshet för dem som sägs upp. Genom att de använder uppsägningstiden till utbildning ökar de sina möjligheter att få ett nytt jobb. Många återanställs efter en kort tid i samma företag och då kommer deras nya kompetens företaget till godo.
Den beslutade utredningen ska ta ett helhetsgrepp på framtida anställningsformer och anställningsskydd. En del av utredningen ska vara klar före nästa avtalsrörelse, om ett och ett halvt år.






































































