Chefen kan ge anställda olika lön för samma jobb. Lokala lönesystem i Metall kan inte hindra det. Avtalen sätter enbart minimilöner, enligt Metalls avtalssekreterare Anders Tiderman.
Mustadfors bruk i Dalsland värvade en verktygsmekaniker. Han fick 15 kronor mer i timlön än det lokala lönesystemet föreskrev.
Löneskillnaden irriterade andra anställda. Även Kjell Hultgren, ombudsman på Metalls avdelning 112, reagerade. Han ansåg att det var ett avtalsbrott och begärde en central förhandling.
Hultgren vände sig inte emot mannen som tackade ja till ett löneerbjudande. Men han ansåg att företaget brutit mot det lokala lönesystemet som reglerar hur mycket anställda med vissa arbetsuppgifter ska tjäna.
– Jag har inget emot att den här killen erbjuds högre lön, det är inte hans fel. Men det blir fel mot dem som arbetar på ett lönesystem.
Metall centralt höll inte med. Förbundet valde att inte inleda centrala förhandlingar.
Motiveringen var bland annat att Metall inte vill ge sig in i en förhandling där facket riskerar att sänka någons lön.
– Det är inte vår uppgift att sänka lönen för människor, säger Veli-Pekka Säikkälä, central ombudsman på Metall.
Metall hade också en annan motivering till att inte driva frågan. I det lokala avtalet fanns inget förbud mot att betala mer än lönesystemet föreskrev.
Men det räcker inte med det. Metall kan över huvud taget inte hävda att det är ett avtalsbrott när någon får en lön som är högre än ett lokalt lönesystem. Det säger förbundets avtalssekreterare Anders Tiderman i en intervju med Dagens Arbete.
Anledningen är att Metalls centrala avtal, Samhall undantaget, är minimilöneavtal. Det betyder att avtalen sätter golv, men inga tak, för lönerna.
Eftersom de centrala avtalen enbart sätter golv kan de lokala avtalen inte heller göra något annat, enligt Tiderman.
– Eftersom principen för de centrala avtalen är att de är minimiavtal kan lokala avtal inte ändra på det.
Ändå påminner många lokala lönesystem om det som kallas normallöneavtal. Normallöneavtal är ett kollektivavtal som bygger på att en bestämd lön ska utgå för ett bestämt arbete. Varken högre eller lägre.
Men att lokala lönesystem liknar normallöneavtal ändrar inget. Den chef som vill får ge en anställd högre lön än avtalet.
– Det normala är ändå att de lokala parterna är överens. Annars kan det bli missnöje, det är ingen normal arbetsgivare betjänt av.
Anders Tiderman anser att det är viktigt att Metall finns till även för personer med kompetens som gör dem eftertraktade på arbetsmarknaden.
– Om vi inte värnar dem med hög lön och marknaden i ryggen, riskerar vi att bli ett förbund enbart för lågavlönade.
Kjell Hultgren, ombudsman på Metalls avdelning 112, är förvånad över beskedet.
– Det betyder att hädanefter när fackklubbar gjort ett lönesystem, kan de förklara för medlemmarna att golvet är lagt. Sen är var och en välkommen in till chefen och förhandla till sig tillägg.
Kjell Hultgren är troligen inte ensam om sin förvåning. På frågan om han tror att fler fackklubbar och ombudsmän har uppfattningen att lokala lönesystem sätter tak uppåt, svarar Anders Tiderman:
– Det är möjligt att den uppfattningen finns.
Han pekar på att när någon får högre lön på ett företag brukar det lokala facket vanligen försöka utnyttja det för att höja övrigas löner.
I verkstadsavtalet står det att löneskillnader ska vara ”väl motiverade och sakligt grundade”. Omotiverade löneskillnader ska rättas till i samband med de lokala löneförhandlingarna.






































































