En grupp metallare som är kritiska till förbundsledningens ja till euron inför folkomröstningen håller på att bilda en organisation för EMU-motståndare.
Redan den här veckan har de fyra inititiativtagarna en telefonkonferens om formerna för Metallare mot EMU.
En av dem är Peter Jansson, som jobbar på järnverket i Hagfors:
– Jag har ju inte pratat med alla på min arbetsplats, men jag kan lova att ingen av dem jag känner är för euron.
Peter Jansson tycker att Metall i en så här stor fråga borde ha lyssnat på medlemmarna innan ledningen tog ställning.
– Det är samma visa som vid folkomröstningen om EU-medlemskap. LO och de stora förbunden går på partiets linje.
– I Hagfors och hela den här delen av Värmland röstade 70 procent mot EU-medlemskap. I hela Värmland var det en klar majoritet mot, men alla s-riksdagsmän var för. Den representativa demokratin slår fel ibland.
Peter Larsson har i många år jobbat fackligt, och även politiskt för socialdemokraterna.
– Jag har på distriktsnivå här i Värmland försökt få partiet att förstå att man måste fråga medlemmarna. Men etablissemanget håller ihop även nu.
Avsikten är att Metallare mot EMU ska försöka få del av de pengar som anslagits till nej-sidan inför folkomröstningen. Vilka belopp det handlar om har man ännu inte diskuterat. Pengarna ska användas till opinionsbildning, debatter, möten med mera.
– Det är svårt att säga redan nu hur det här kommer att utvecklas, säger Peter Larsson. Det viktigaste är att få igång en diskussion bland medlemmarna.
De övriga initiativtagarna till Metallare mot EMU är vänsterpartistiske EU-parlamentarikern Jonas Sjöstedt samt en partilös och en medlem i socialistiska partiet.
I ett uttalande säger Allan Mattsson, mångårig klubbordförande vid Metall i Långshyttan:
– Vi menar att EMU står i strid med många av arbetarrörelsens grundvärderingar. Det saknas demokratisk kontroll över EMU, och den politik som följer med euron är högerinriktad.






































































