Scanraff diskriminerade diabetikern Rickard Josefsson när han inte fick anställning hos företaget. Det slår Arbetsdomstolen fast och dömer Scanraff till 30 000 kronor i skadestånd.
Det är första gången som skadestånd enligt lagen om förbud mot diskriminering i arbetslivet av personer med funktionshinder prövas.
Och Rickard Josefsson och hans fackförbund Metall vann målet som avgjordes i Arbetsdomstolen i dag (4 juni).
Bakgrunden var att Rickard Josefsson i mars 2002 sökte jobb som driftoperatör hos oljeraffinaderiet Scanraff i Lysekil. Allt verkade klart för att han skulle få jobbet. Men när det framkom att han hade diabetes fick en annan sökande tjänsten.
Diskriminering, hävdade facket.
Men Scanraff hänvisade till Arbetarskyddsstyrelsens föreskrifter som manar till försiktighet med nattarbete för personer med diabetes. Scanraff ansåg också att det var riskabelt för en diabetiker att arbeta på höga höjder.
Metall hävdade dock att det inte går att dra generella slutsatser. Lagen tvingar arbetsgivaren att se på hur den enskildes sjukdomsbild ser ut.
Det håller Arbetsdomstolen med om. Och Rickard Josefssons behandlande läkare har konstaterat att han har en lättkontrollerad form av diabetes. Läkaren har därför inte avrått från arbete på höga höjder eller skiftarbete. Därför blev han diskriminerad av Scanraff, menar domstolen.
– Det är en bra dom. Den lägger ett stort ansvar på arbetsgivaren att undersöka en sökande i varje enskilt fall. Det är den behandlande läkaren som kan åberopas, inga generella problem, säger Bo Villner, Metalls förbundsjurist.
Samtidigt konstaterar domstolen att det fanns visst fog för att Scanraff var försiktiga med hänvisning till generella råd om diabetes. Skadeståndsbeloppet sätts därför till relativt låga 30 000 kronor.






































































