Sörmlands Grafiska varslar

Tidskriftstryckeriet Sörmlands Grafiska i Katrineholm har lagt ett varsel på 25 personer. Varslet kommer att huvudsakligen drabba förpressavdelningen. – Beläggningen är ojämn...

Publicerad:

Uppdaterad:

  • LU
    LISBETH ULFSTEDT

Tidskriftstryckeriet Sörmlands Grafiska i Katrineholm har lagt ett varsel på 25 personer. Varslet kommer att huvudsakligen drabba förpressavdelningen.

– Beläggningen är ojämn där och teknikutvecklingen går inte precis åt de anställdas håll, säger grafikernas klubbordförande Mats Andersson.

Allt fler av tryckeriets kunder levererar numera tryckfärdigt material i digital form. Det betyder att arbetsuppgifter har försvunnit från förpress. Den utvecklingen har pågått en längre tid.

Redan för två år sedan varslades 25 grafiker, varav 13 från förpress. Samtidigt antog företaget en ny organisationsplan med målet att bli 330 medarbetare på Sörmlands Grafiska. organisationen är omgjord, och ett par mindre pressar har ersatts av en större.

Koncernchef Tomas Salzmann på Quebecor Norden, ägare till tryckeriet, har konstaterat att målet nu är nått och att fler varsel inte finns i sikte.

– Vi får ju hoppas på att det är färdigt, även om konjunkturerna inte är snälla mot oss just nu, säger Mats Andersson.

Många tidskrifter har fått se sin annonsvolym sjunka och parerat minskningen med färre sidor. Det betyder färre sidor för tryckeriet att producera, och mindre intäkter.

Dagens Arbete | Industriarbetarnas tidning

Nyheter

Eurenco

Läs alla artiklar

Sågverksdöden

Läs mer här

Sveriges längsta strejker

Pension

Läs mer här

Arbetskraftsutvisningarna

Läs alla artiklar

Fråga om jobbet

Läs fler frågor här!

Missa inte:

Kär och galen i flipper

kultur & fritidIndustriarbetare – och flippernördar DA besöker Sveriges största flippersamling

Truckolyckor

Gravid på golvet

Teslastrejkens slut

Läs alla artiklar

Industrins lönegap

Uranbrytning i Sverige

Läs mer här

Granskning: Lurade i skogen