– Fackförbunden inom LO måste ta integrationen på större allvar. Som det är idag stängs dörren för många invandrare som vill jobba inom organisationerna.
Det säger Carolina Hultgren, vice ordförande för Fackligt Aktiva Invandrare (FAI) i Göteborg, i en kommentar till Dagens Arbetes granskning av ombuden till LO-kongressen.
– Problemet är att det är svårt att bli nominerad av fackförbunden som väljer ombud till LO-kongressen, säger Carolina Hultgren.
– Svenskar som är aktiva inom facket känner varandra. De är ofta kompisar sedan många år.
Carolina Hultgren menar att det finns svenskar inom facket som är rädda att invandrarna ska ta deras platser. Men det skiljer mellan olika fackförbund. I Göteborg finns det också bra samarbete mellan FAI och ett antal mindre LO-fack.
Den låga representativiteten handlar också om invandrarna själva, enligt Hultgren. De är ofta osäkra på språket och vet väldigt lite om hur det svenska facket fungerar.
– LO borde satsa mer på information och kurser för invandrare. De har så olika bakgrund och olika föreställningar om vad facket är.
Det gäller också att ta in fler invandrare på de lägre nivåerna i den fackliga hierarkin, sektionerna och klubbarna. Det är ur de grupperna ombuden till LO-kongressen väljs.
Carolina Hultgren kom till Sverige som politisk flykting från Chile för många år sedan. Hon var tidigare vice ordförande för FAI:s riksorganisation.
FAI har idag runt 500 medlemmar i fackförbunden inom LO och tjänstemannafacken.






































































