Sommarrean på ester avslutas

Företaget My Crew har sommarrea på estländska arbetare. Intresserade arbetsgivare får skynda sig på. Kampanjen tar slut i dag. Men den kan...

Publicerad:

Uppdaterad:

  • FK
    FREDRIK KORNEBÄCK

Företaget My Crew har sommarrea på estländska arbetare. Intresserade arbetsgivare får skynda sig på. Kampanjen tar slut i dag. Men den kan följas av flera, tror företagets ägare.

Sommarkampanj: personal från 75 kronor per timme. Det erbjudandet lockar bemanningsföretaget My Crew med på sin hemsida. Priset gäller året ut, för den som beställer arbetare utan kvalifikationer senast den sista augusti.

My Crew är ett estländskt bolag som helägs av svensken Bengt Björenäs.

Har sommarrean gått bra?

– Ja, det tycker jag. Det är en kampanj som gäller okvalificerad arbetskraft.

Blir det en höstkampanj också?

– Det är inte omöjligt.

Även tidigare har det funnits förmedlingsföretag som hyr ut bland annat byggnadsarbetare till löner långt under de svenska. Men ofta har de anställda kallats egenföretagare och haft f-skattesedel.

My Crew är något annat. Det är ett av de riktiga bemanningsföretag som startat efter EU:s utvidgning i maj och som hyr ut anställda.

– Vi jobbar precis som Proffice eller de stora bemanningsfirmorna, säger Bengt Björenäs.

Han erbjuder estländska arbetare till svenska företag inom en mängd branscher. Byggnadsarbetare hyrs ut för 110 kronor i timmen. Lagerarbetare och fabriksarbetare kostar 100 kronor i timmen. Arbetare utan kvalifikationer kostar 90 kronor, utom under den pågående sommarkampanjen.

Allt ingår i priset. Även övertidsersättning och tillägg för obekväm arbetstid. Om de inhyrda behöver arbeta mer än 40 timmar i veckan? Inga problem, försäkrar företaget på sin hemsida: ”Vår personal är hos er för att arbeta”.

Bengt Björenäs säger att företaget har lyckats hyra ut fabriksarbetare till Sverige. Han vill dock inte säga hur många det rör sig om eller till vilka företag.

– Men det är i produktionen i tillverkningsindustrin.

Han säger att det inte har lett till några reaktioner från facken inom industrin.

– Vad skulle det vara för reaktioner?

Facken lär hävda att kollektivavtal på svenska nivåer ska gälla.

– Det kan de ju hävda. Men det är en inlaga från en fackklubb. Det finns ingen lag på att det ska finnas kollektivavtal. Det är upp till företaget om de vill ha kollektivavtal. Det finns många mindre företag i Sverige som saknar kollektivavtal. Vi är ett estniskt bolag, inte ett svenskt, och då gäller inte svenska avtal.

Bengt Björenäs är förberedd på att bli anklagad för lönedumpning.

– Vi dumpar ju inte lönerna för våra anställda. Vi skulle inte få folk att arbeta för oss om vi hade lägre löner än andra företag i Estland.

Dagens Arbete | Industriarbetarnas tidning

Nyheter

Eurenco

Läs alla artiklar

Sågverksdöden

Läs mer här

Sveriges längsta strejker

Pension

Läs mer här

Arbetskraftsutvisningarna

Läs alla artiklar

Fråga om jobbet

Läs fler frågor här!

Missa inte:

Kär och galen i flipper

kultur & fritidIndustriarbetare – och flippernördar DA besöker Sveriges största flippersamling

Truckolyckor

Gravid på golvet

Teslastrejkens slut

Läs alla artiklar

Industrins lönegap

Uranbrytning i Sverige

Läs mer här

Granskning: Lurade i skogen