Kina utmanar världens företag och anställda. Det är den viktigaste frågan på Internationella Metallfederationens pågående kongress. Åtminstone för Metalls ordförande Göran Johnsson.
Internationella Metallfederationen, IMF, har beslutat att bilda en permanent grupp som ska arbeta med Kina. Medlemsförbunden ska bygga upp kunskap om hur kinesiska arbetare behandlas och hur multinationella bolag i Kina kan påverkas att respektera fackliga rättigheter.
IMF överväger bland annat att bygga upp en egen hemsida där all facklig information om Kina samlas.
Allt detta applåderas av Metalls förbundsordförande Göran Johnsson, som just nu befinner sig på IMF:s kongress i Wien. Fackets förhållande till Kina är den viktigaste frågan för honom på kongressen.
– Det är den faktor som snabbast driver takten i globaliseringen. Det handlar inte bara om att svenska företag flyttar till Kina. Landets utveckling påverkar alla länder, även länder i Asien.
Göran Johnsson hoppas att IMF ska gå ytterligare ett steg längre och knyta kontakter även med kinesiska fackföreträdare på lokal nivå i de globala företagen.
– Tanken är att få igång möten och göra någon form av informationsinsats där vi berättar om hur vi jobbar.
Det är kontroversiellt. Många fackförbund i världen anser att kontakter med det statligt kontrollerade kinesiska facket legitimerar diktaturen. Under tisdagseftermiddagen sitter Göran Johnsson med i en panel som ska diskutera frågorna på kongressen. Han är förberedd på kritik, inte minst från de amerikanska facken som traditionellt varit helt emot kontakter med det kinesiska facket.
– Det lever kvar, så den här diskussionen är inte helt lätt.
Kongressen pågår mellan den 22 och 26 maj och samlar 660 representanter från IMF:s 200 medlemsförbund. De representerar 25 miljoner metallarbetare runt om i världen.






































































