Aitikchefer går fria

Det blir inget åtal mot de två arbetsledarna i Aitikgruvan. Åklagaren beslutade i går att lägga ned utredningen om dammolyckan som inträffade...

Publicerad:

Uppdaterad:

Det blir inget åtal mot de två arbetsledarna i Aitikgruvan. Åklagaren beslutade i går att lägga ned utredningen om dammolyckan som inträffade för snart fem år sedan.

– Det har inte gått att visa att de två misstänkta arbetsledarna hade det straffrättsliga ansvaret för eventuella brister, säger åklagaren Lars Magnusson.

Han förtydligar med att göra en jämförelse med barn som måste springa till pappa hela tiden och be om lov. I det fallet går det knappast att peka på självständighet och ansvar.

Lars Magnusson har även prövat ”pappas” roll, det vill säga Bolidens, och kommit fram till att det inte går att yrka företagsbot.

En stor brist i utredningen är att det inte kan fastslås vad orsaken till dammhaveriet var, enligt Magnusson. Det finns dock två huvudteorier som båda har prövats. I inget av fallen går det att bevisa oaktsamhet hos företaget, enligt åklagaren.

Det var natten till den 9 september år 2000 som en dammvägg brast nära dagbrottet i kopppargruvan i Aitik utanför Gällivare. 1,6 miljoner kubikmeter vatten vällde ut. Stora mängder vatten hamnade i några av Norrbottens älvar, bland annat Kalixälven.

I våras delgavs två arbetsledare på Aitik misstanke om brott. Åklagarens utgångspunkt var då att olyckan berodde på oaktsamhet.

Dagens Arbete | Industriarbetarnas tidning

Nyheter

Eurenco

Läs alla artiklar

Sågverksdöden

Läs mer här

Sveriges längsta strejker

Pension

Läs mer här

Arbetskraftsutvisningarna

Läs alla artiklar

Fråga om jobbet

Läs fler frågor här!

Missa inte:

Kär och galen i flipper

kultur & fritidIndustriarbetare – och flippernördar DA besöker Sveriges största flippersamling

Truckolyckor

Gravid på golvet

Teslastrejkens slut

Läs alla artiklar

Industrins lönegap

Uranbrytning i Sverige

Läs mer här

Granskning: Lurade i skogen