Förra året mördades 144 fackligt aktiva personer i världen. Över hälften av dem i Colombia. Även i Europa hårdnar klimatet för de fackliga organisationerna.
– I dag är verkligen en dyster dag, sade Keth Tapper på LO:s internationella enhet när rapporten presenterades av LO, TCO och Amnesty i dag.
Den nittonde årliga rapporten om kränkningarna av de fackliga rättigheterna visar att antalet fackligt aktiva som blivit mördade är 25 procent fler än året innan. Misshandel, tortyr, fängslanden, avskedanden, hot och trakasserier är vanligt.
Colombia är fortfarande det land där det är farligast att arbeta fackligt. Men även i Europa ökar fientligheten från arbetsgivarna. Bara tio procent av de europeiska företagen respekterar fullt ut organisationsrätten och rätten att förhandla kollektivt, skriver IFS.
– Många länder i Europa har högerregeringar nu. Företagen använder sig av det och påverkar sina regeringar, säger Keth Tapper.
Framför allt öst- och centraleuropeiska länder har förändrat arbetsrätten så att fackföreningarnas rättigheter begränsas. Regimer och arbetsgivare försöker stoppa bildandet av oberoende fackföreningar genom hot och trakasserier.
– Det är en mänsklig rättighet att vara medlem i facket och förhandla kollektivt, betonar Amnestys generalsekreterare Lise Bergh.
Kränkningarna mot rättigheterna gör att rädslan tar grepp om hela samhället, fortsätter hon.
– Brotten utreds inte. Det ger en tydlig signal till förövarna. Det är bara att fortsätta för det händer ingenting.
Rapporten som presenteras varje år, har tagits fram av den Internationella fackliga samorganisationen, IFS. Läs hela rapporten här.







































































