”Fora blåser oss på pensionspengarna”

Publicerad 2009-09-03, 12:00   Uppdaterad 2015-02-09, 11:24

Foras schabbel med de inbetalda pensionspremierna kostar en genomsnittlig pappersarbetare i Hallstavik drygt 6 000 kronor. Det hävdar Pappers avdelningsordförande, Aleksandar Srndovic.

Det var han som i somras slog larm om att det av LO och Svenskt Näringsliv gemensamt ägda bolaget Fora slarvat med inbetalningarna.

Bolagets uppgift är att slussa över LO-medlemmarnas pensionspremier till de pensionsförvaltare som medlemmarna valt. Problemet är att dessa överföringar kommit lite hipp som happ.

– I år fick de flesta av mina medlemmar sina pengar insatta i slutet av augusti! Det är skandal. De missade därigenom hela börsuppgången som varit.

Fora beslöt häromdagen att betala ut kompensation till de 50 000 LO-medlemmar som drabbats. De ska få kompensation, men bara för två månader.

Aleksandar Srndovic menar att det är helt förkastligt och dessutom oärligt.

– De blåser oss på sex månader. I stället för att kompensera oss fullt ut, irriterar de oss bara ännu mera.

– De vet att vi är låsta till Fora och beroende av dem. Om jag kunde skulle jag byta ut Fora i morgon dag.

Pappers avdelningsordförande menar också att det i slutändan handlar om stora pengar för den enskilde.

– Jag har låtit en ekonom räkna på min egen premie, 12 800 kronor. Den ligger på snittet här hos oss och det bygger på en femtonprocentig börsuppgång och en avkastning på sex procent.

I Aleksandars fall handlar det om att han skulle förlora 1 800 kronor i år. På lite sikt om ännu större pengar.

– År 2020 har beloppet vuxit till 3 417 kronor och 2030 till 6 119 kronor. De kan alltså aldrig hävda att det handlar om småpengar, säger han.

Dessutom handlar det handlar om ännu mer pengar för den som har lång tid kvar till pension.

– Tittar man sedan på dem som ligger i högsta lönegruppen hos oss, blir förlusten på årets inbetalda premie på cirka 14 000 kronor cirka 2 100 kronor i år.

– 2020 handlar det om 4 000 kronor och år 2030 över 7 000 kronor!

– Dessutom har många anställda fått avgångsvederlag under året och i många fall förlorat dubbelt upp beroende på vad man tjänat.

Aleksandar Srndovic tycker att det är pinsamt att Fora – som skött sina åtaganden under all kritik – ägs till hälften av LO och att det är deras medlemmar som nu drabbats.

– Jag tänker inte släppa det här. Men jag skulle också vilja ha hjälp från förbundet i att driva kompensationsfrågan fullt ut.

Du kanske också vill läsa…

Första sommarstoppet – på 30 år

Hallstavik sommarstoppar produktionen – för första gången på 30 år

Affärerna går trögt  ”Det här håller inte längre”  Pappersbrukets lösning – för att slippa varsel

Från trädplanta till brevlåda: Så blir Dagens Arbete till

Från trädplanta till brevlåda: Så blir Dagens Arbete till

44 586 kilo papper per nummer  Följ vägen från "ved" till läsare  "Så yrkesskadad är jag"

Halkade i pappersmaskinen – vaknade upp i blodbad: ”Det sa bara pang”

Halkade i pappersmaskinen – vaknade upp i blodbad: ”Det sa bara pang”

Fallskador en av branschens vanligaste olyckor  Drabbas av bultande huvudvärk och hjärntrötthet  "Orkar inte ens ha tv:n på"

Huvudskyddsombudet om fallolyckor: ”Går inte att se alla risker”

Huvudskyddsombudet om fallolyckor: ”Går inte att se alla risker”

Skulle hämta kaffe – bröt nacken  Strategin: så kan fallolyckor undvikas  "Förstår inte varför antalet olyckor inte går ner"

Huvudskyddsombudet: ”Jag ska bara…” kan leda till olycksfall

Huvudskyddsombudet: ”Jag ska bara...” kan leda till olycksfall

Säkerheten har blivit oerhört mycket bättre de senaste tjugo åren, säger Lars-Åke Gardehed på Holmen i Hallstavik.

”Man har ju vurpat några gånger”

”Man har ju vurpat några gånger”

Ingen panik hos största elslukaren

Ingen panik hos största elslukaren

Varenda kotte på bruket har elpriserna i huvudet. Det säger Aleksandar Srndovic på Hallsta pappersbruk som ser ett långsiktigt problem med dagens höga elpriser.

Labbet som drar till havs

Labbet som drar till havs

Hur är vattnet ­utanför ­Holmen i Hallstavik? Är det tillräckligt rent? Det vet brukets ­labbpersonal som tar prover med jämna mellanrum.

Så mycket el slukar bruken

Så mycket el slukar bruken

Pappers- och massaindustrin är gigantiskt stora elkonsumenter. Så vad händer när energipriserna rakar i höjden? Dagens Arbete har gått igenom samtliga svenska bruk och…

Conny Nilsson: Tryckpapperet drabbas hårdast

Conny Nilsson: Tryckpapperet drabbas hårdast

Coronapandemin har slagit hårt mot bruken som producerar fin-, bok-, och tidningspapper.