Eva Burman: Ingen bryr sig – cheferna cashar in
Utländska migrantarbetare sliter hårt i svenska skogar Reser ändå hem utan klirr i kassan Hur är det möjligt?
Ledarsidan i Dagens Arbete bildar opinion utifrån arbetarrörelsens värderingar.
Publicerad 2015-10-12, 13:20 Uppdaterad 2020-08-25, 14:07

ledarE Avtalsrörelsen har börjat. Det är lätt att andra frågor än lönen kommer i skymundan men frågor som arbetstid, trygghet och arbetsmiljö är minst lika viktiga.
Avtalsrörelsen 2016 har startat. Fack och arbetsgivare börjar nu forma sina avtalskrav. Det heter alltid att avtalsrörelsen kommer att bli besvärlig men frågan är om denna ändå inte har ovanligt många hinder på vägen.
Mer om det kan du läsa i artikeln Tio hot mot din löneökning. Osäkerhet och oro präglar vår tid. Kinas ekonomiska dipp påverkar världsekonomin liksom oron i vår omvärld med krig och flyktingkatastrofer. På hemma-plan heter hoten: obefintlig inflation, alltför låg produktivitet i industrin och sifferlösa avtal. Dagens Arbete kommer förstås i tidningen och på nätet (da.se) att aktivt följa avtalsrörelsen och berätta vari konfliktpunkterna ligger.
Allt i en avtalsrörelse handlar inte om lön. När IF Metall frågar sina medlemmar vad de tycker är viktigt att driva kommer frågor som har med arbetstid och arbetsmiljö upp. Medlemmarna vill exempelvis prioritera arbetstidsförkortning och gärna då som fortsatt utbyggd delpension.
Vi har tidigare skrivit om det för Pappers medlemmar viktiga ATK-kontot där man kan spara antingen i tid eller pengar eller pension. Makten över tiden är minst lika angeläget som en bra lön.
Bemanningsfrågan är också het. Bemanningsjobben har ökat på senare tid liksom visstidsanställningarna. Osäkerhet och otrygghet i arbetslivet skapar ”tystnadens kultur” vilket i sin tur befäster dåliga arbetsmiljöer. Det är skadligt för industrins framtid och förstås för enskilda människors hälsa.
Bemanningsjobben är inte enbart av ondo. Många gånger kan de vara ett bra sätt att ordna flexibilitet vid konjunktursvängningar men det vi kan se är hur de också används för att luckra upp anställningstryggheten.
Arbetsmiljöfrågan är också central. Fackföreningsrörelsen har länge uppmärksammat det absurda i att människor dör på sina jobb på grund av brister i arbetsmiljön. Dessutom ökar förslitningsskadorna inom industrin.
Men även utmattningssyndrom och depressioner, som kanske har ansetts höra tjänstemannagrupperna till, drabbar i dag industriarbetarna. Fack och arbetsgivare måste börja intressera sig för den psykosociala arbetsmiljön. Nu behöver också själen skyddas.
Jämställdheten kan inte heller smusslas undan i sifferexcercisen. Vi vet att det är kvinnorna som har de mest slitsamma och sämst betalda jobben. Det är en överlevnadsfråga för svensk industri att också vara en jämställd arbetsplats.
Avtalsrörelsen kan bli mycket spännande och väldigt avgörande.
Naturligtvis är det mkt annat som är viktigt, precis som du skriver men med tanke på den politik som förs så riskeras fallande disponibla inkomster och då riskeras högre arbetslöshet.
Lönen är viktig för sysselsättning vilket inte minst visats av jobbskatteavdraget samt rot och rut, reformer som nu börjar avvecklas och måste tas ut i högre lön.