Harald Gatu: Nu gör Wallenbergarna oväntad comeback
I går omodernt – i dag en framtidsbransch Wallenberg går in i stålet igen ”Det såg man inte komma”
Debattartiklar är texter som tar ställning. Åsikterna är skribenternas egna.
Publicerad 2015-12-16, 08:59 Uppdaterad 2020-08-25, 13:07

Debatt Många upplever att tempot i arbetslivet har ökat. I stor utsträckning är det kvinnor som drabbas av stressrelaterad ohälsa. Det har samtidigt blivit vanligare att stress och press i arbetslivet betraktas som ett individuellt problem fastän att det handlar om arbetsgivarens arbetsmiljöansvar.
Raimo Pärssinen, S, är ordförande för riksdagens arbetsmarknadsutskott
Sett i ett större sammanhang måste det ske arbetsmiljösatsningar för att fler ska orka arbeta fram till 65 och gärna några år till.
Kostnaderna för sjukpenningen ökar kraftigt. Organisatoriska eller sociala faktorer ligger bakom var tredje arbetsskadeanmälan och är den vanligaste orsaken till anmälan om arbetssjukdom bland kvinnor. Sedan 2010 har dessa anmälningar ökat med drygt 70 procent parallellt med att sjukfrånvaron stigit kontinuerligt.
Socialdemokraterna har längre kämpat för mer pengar till arbetsmiljöarbetet men den förra regeringen var inte intresserade. Nu sitter socialdemokraterna i regeringen och satsar 100 miljoner kronor årligen under mandatperioden på en rejäl förstärkning av resurserna inom arbetsmiljöpolitiken.
Arbetsmiljöverket får 55 miljoner kronor mer redan under 2016 och 135 miljoner kronor mer under perioden 2017-2019. Ökade resurser innebär att Arbetsmiljöverket har kunnat rekrytera 60 nya inspektörer i år. Nästa år rekryteras 50 till.
För att ge arbetsmiljöarbetet en långsiktig inriktning tas nu även en nationell arbetsmiljöstrategi fram i samråd med arbetsmarknadens parter. Bland annat kommer strategin att innehålla konkreta åtgärder för ett hållbart arbetsliv och psykosocial arbetsmiljö. De nya föreskrifterna om organisatorisk och social arbetsmiljö som Arbetsmiljöverket har antagit kommer att vara viktiga för att förebygga den psykosociala ohälsan.
Nu har Socialdemokraterna äntligen möjlighet att gå från ord till handling. Det kommer att spela roll både på kort och lång sikt.
Raimo Pärssinen (s)
Ordförande för riksdagens arbetsmarknadsutskott