Larmet – Höga halter vanadin i slaggmassor på SSAB:s bygge: ”Väldigt toxiskt”
Akut giftigt vid inandning Experter varnar
Publicerad 2018-02-05, 13:52 Uppdaterad 2020-08-14, 17:33
SSAB, LKAB och Vattenfall vill bygga en testanläggning för att tillverka stål utan utsläpp av klimatgaser. Målet är att nå industriell skala till 2035.
De tre svenska storföretagen har beslutat att bygga en testanläggning i Luleå och Malmfälten för tillverkning av stål utan användning av kol och koks, rapporterar Dagens industri.
Den kol och koks som idag används bland annat för att reducera järnmalm till järn fraktas till Sverige från till exempel Australien. Med den nya tekniken använder man istället vätgas som har framställts med hjälp av fossilfri svensk el. Projektet har också fått sitt namn efter tekniken – Hybrit, Hydrogen Breaktrough Ironmaking Technology.
Om allt går enligt planerna så ska tekniken vara klar att användas i industriell skala 2035. Metoden gör tillverkningen 20-30 procent dyrare, men de tre industrijättarna räknar med att det samtidigt kommer att bli dyrare och dyrare att släppa ut koldioxid.
Om Hybrit blir framgångsrikt kan det innebära att Sverige har möjlighet att sänka sina koldioxidutsläpp med tio procent. Projektet är också en viktig del i SSAB:s och LKAB:s mål att vara fossilfria till 2045.