Krönikor är personligt hållna texter. Åsikterna är skribenternas egna.

Vi förväntar oss att skulden betalas

Publicerad 2019-09-12, 06:00   Uppdaterad 2020-08-25, 13:33

Pontus Georgsson
Pontus Georgsson är förbundsordförande för Pappers.

Krönika. Vi kliver nu in i en avtalsrörelse och det är dags för arbetsgivarna att infria sina löften. I bättre tider ska det också hamna mer pengar i lönekuvertet.

Pappers medlemmar har i årtionden levt under ett hårt omvandlingstryck, ständiga omorganisationer. Flera av oss har hört och sett herrar i hög ställning som leende säger: ”Vi har gått igenom ett stålbad men nu ser det ljust ut, vi ska jobba hårdare och smartare.”

Resultatet blev färre anställda, längre arbetspass, ökad– och ökande – stress. Dessutom är det nu svårare att få ut de ledigheter som är nödvändiga för återhämtning.

Massa- och Pappersindustrin går så bra att det inte räcker med vare sig åtta eller nio siffror på sista raden när koncernerna räknar ihop resultatet. Det har pågått under många år. Det finns några som har det kämpigt ekonomiskt, men det är ett fåtal. Arbetsgivarna har delat ut miljarder i aktieutdelningar och samtidigt investerat runt 50 miljarder i branschen under samma tid.

Nu när stjärnorna stått på rad så länge är det dags att infria löftena om att det i bättre tider skulle hamna mer pengar i lönekuvertet, hittills har leveransen uteblivit. Den långsiktigt viktigaste investeringen får inte glömmas bort. Investera i bättre arbetsmiljö, kompetensutveckling och högre löner. Det är ni arbetsgivare skyldiga Pappers medlemmar.

Ute på bruken är det tydligt, Pappers medlemmar har tröttnat på tomma ord.

Ända sedan drömgränsen var att producera 1 000 ton per anställd har ni fått höra att i bättre tider ska ni få en större del av kakan. Vi kliver nu in i en avtalsrörelse där arbetsgivarna har möjlighet att infria dessa löften. Löften som infrias skapar förtroende, att kanske kan vi lita på arbetsgivarna igen.

Det är lätt att konstatera att vi mest får smulor– arbetsmiljön förändras men förbättras inte nämnvärt då kraven på att ”springa fortare” ökar. Vi har inte fått det som utlovats och den lokala förhandlingsviljan har på många håll utraderats av koncernbeslut.

Precis som de litar på att vi finns på bruken dygnet runt alla dagar om året, allt för att bra produkter ska levereras i rätt tid.

Pappers medlemmar har arbetsuppgifter med långa upplärningstider och ansvar för processdelar som kostar miljarder. Lojaliteten saknar motstycke och övertidsarbete är vardag. Fritiden och ett för andra normalt socialt liv försakas i och med obekväma arbetstider och litet eller inget inflytande över ledigheter. Det är inte självklart att vara ledig när vänner och familj är det.

Här stolpar Pappers fler krav inför avtalsrörelsen

Det är lätt att konstatera att vi mest får smulor– arbetsmiljön förändras men förbättras inte nämnvärt då kraven på att ”springa fortare” ökar. Vi har inte fått det som utlovats och den lokala förhandlingsviljan har på många håll utraderats av koncernbeslut.

Pratet om lönerevision måste upphöra. Det ska bedrivas lokala löneförhandlingar.
Arbetsmiljöarbetet får inte stanna vid det som är lagstadgat om vi ska orka hela vägen till pensionen, ambitionsnivån måste vara högre.

Betala skulden och vi kommer fortsätta att vara lojala och bidra till att leverera produkter i teknikens framkant.

Pontus Georgsson

En kommentar till “Vi förväntar oss att skulden betalas

  • Heja pappers säger jag bara. Övriga kommentarer är nog överflödiga i detta läget. Varför skall man stå tillbaka när löften bryts? Ömsesidig tillit är något att sträva mot och inte motarbetas som det görs av arbetsgivaren.

Kommentera

Håll dig till ämnet och håll en god ton. Det kan dröja en stund innan din kommentar publiceras. Dela gärna artikeln så kan fler delta i debatten! E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Du kanske också vill läsa…

Avhoppad Pappers-revisor fråntas förtroendeuppdrag

Avhoppad Pappers-revisor fråntas förtroendeuppdrag

Anklagas för sekretessbrott  ”Det är tufft för mig”

Kick-off för avtalsrörelsen – nu ritar industrifacken upp strategierna

Kick-off för avtalsrörelsen – nu ritar industrifacken upp strategierna

”Kinachock”, krig och skakig omvärld  Så kan avtalsrörelsen få käppar i hjulet  ”Svårare än någonsin”

Pappers revisor hoppar av – bröt mot sekretessen

Pappers revisor hoppar av – bröt mot sekretessen

Förbundet inleder utredning om läckta uppgifter  ”Ingen hämnd”

Tuffa tider för pappers­industrin – men hoppet lever

Tuffa tider för pappers­industrin – men hoppet lever

Varsel, uppsägningar och sommarstängda bruk  Men det finns ljusglimtar

Demokratin måste hållas levande

Pontus Georgsson: Demokratin måste hållas levande

”Människor som organiserar sig är svåra att tysta”

Karensavdraget måste slopas

Per-Olof Sjöö: Karensavdraget måste slopas

”Röstar vi på makthavare som inte vet hur det känns att ha ett vanligt jobb får vi en politik som inte tar hänsyn till vanligt folk”

Nu ska karensavdraget bort

Marie Nilsson: Nu ska karensavdraget bort

”Sverige är det enda landet i Norden där den som är sjuk får betala straffavgift”

Första sommarstoppet – på 30 år

Hallstavik sommarstoppar produktionen – för första gången på 30 år

Affärerna går trögt  ”Det här håller inte längre”  Pappersbrukets lösning – för att slippa varsel

Plast får pappersfabriken att gå för full rulle

Mondi i Örebro klarar krisen – tack vare papper med tunn plastfilm

Sluppit varslen som drabbat andra bruk  ”Hittills har det gått bra för oss”

Anställda får inte prata med journalister under arbetstid: ”Tystnadskultur”

Anställda får inte prata med journalister under arbetstid: ”Tystnadskultur”

Personal hindras från kommunikation med reportrar  Kommunikationschefen: ”Absolut inte”