Här stolpar Pappers fler krav inför avtalsrörelsen

Bättre pensioner, utbyggd ATK och mindre övertid. Det är några av de krav som Pappers tycker är viktiga i avtalsrörelsen. Plus högre löner förstås.  

Publicerad:

Uppdaterad:

Marcus Bohlin, Pappers avtalskoordinator
Pappers avtalskoordinator Marcus Bolin är nöjd med konferensen. ”Det är väldigt kul att det är så många som vill engagera sig i de här frågorna”, säger han.  Foto: Pontus Ohlin

Avtal 2020 Bättre pensioner, utbyggd ATK och mindre övertid. Det är några av de krav som Pappers tycker är viktiga i avtalsrörelsen. Plus högre löner förstås.

Det var många som höjde på ögonbrynen i onsdags när Pappers gick ut med sitt ettåriga lönekrav på fyra procent. Inte minst inom LO och dess förbund, där det är brukligt att man först diskuterar och enas om siffror och andra krav internt och gemensamt, innan man går ut med det så kallade märket offentligt.

Men Pappers valde alltså att rivstarta avtalsrörelsen på egen hand, och nu – under en tredagarskonferens i Uppsala – har representanter för de olika bruken fått fundera och vaska fram andra frågor som de anser vara särskilt viktiga för sina medlemmar.

Listan är lång, med 19 punkter, och en av de viktigaste som avtalsansvarige Marcus Bolin lyfter fram är pensionen.

– Den måste bli bättre, säger han. Bland annat vill vi stärka rätten till deltidspension. Den är ganska stark som den är i dag, men den fungerar inte tillfredsställande. Arbetsgivarna är nämligen inte alltid så tillmötesgående att finna lösningar som gör det möjligt för en medlem att ta ut deltidspension.

Likaså ATK:n, arbetstidskontot, måste byggas ut, menar Marcus Bolin.

– Vi vill att fler ska kunna välja pension i ATK-valet. Men eftersom många medlemmar har svårt att ta ut ledig tid i kompbanken, så väljer man ATK i ledig tid i stället. Vi vill att avsättningen till ATK ska vara 58 procent, och inte 33 procent som den är i dag.

Minskad övertid står också högt på kravlistan. Övertidstaket bör sänkas till max 150 timmar per år, anser förbundet.

– Vi blir mer och mer slimmade. Och vi är väldigt duktiga på att lösa arbetsgivarens problem på kort bemanning genom att vi jobbar väldigt mycket övertid. Därför måste det till en starkare och bättre reglering, säger Marcus Bolin.

Men detta var alltså inget annat än en inledande avtalskonferens. Ingenting är klubbat och bestämt än. Motioner lär dyka upp – och har redan gjort – till förbundsmötet som äger rum i slutet av november. Det är först där och då som kraven spikas.

Strax före jul får arbetsgivarna sedan ta del av Pappers samlade krav. Resultatet av förhandlingarna som därefter följer får vi slutligen veta i april nästa år.

Dagens Arbete | Industriarbetarnas tidning

DA granskar:

Nyheter

Avtalsrörelsen

Läs mer

Woolpower

Läs mer

Striden om tiden

Läs mer

Skyddsombudens dag

Läs mer

Dödsolyckan på LKAB

Läs alla artiklar

Val 2026

Läs mer

Fråga om jobbet

Läs fler frågor här!

Sågverksdöden

Läs mer här

Eurenco

Läs alla artiklar

Sveriges längsta strejker

Pension

Läs mer här

Arbetskraftsutvisningarna

Läs alla artiklar

Missa inte:

Kär och galen i flipper

kultur & fritidIndustriarbetare – och flippernördar DA besöker Sveriges största flippersamling

Truckolyckor

Industrins lönegap

Uranbrytning i Sverige

Läs mer här
Fler historiska reportage

Granskning: Lurade i skogen