• Poddar 🎧
    • Verket
    • Lyssna på DA
    • Mordet på facktopparna
    • Liv & arbete
    • Dagens Arbete Historia
  • Arbetsmarknad
  • Arbetsmiljö
  • Arbetsrätt
  • Brott
  • Fackligt
  • Försäkring & pension
  • Hälsa
  • Klimat & miljö
  • Kultur & fritid
  • Lön & avtal
  • Min ekonomi
  • Opinion
    • Debatt
    • Ledare
    • Krönikor
  • Fråga om jobbet
  • Granskningar
  • e-DA
  • Kontakta oss
  • Insändare
Dagens Arbete
Bea Olsson kan tänka sig att ta uppdrag i styrelsen. Magnus Anderson, Peter Johansson och Robin Bodefjord har tre av fem platser i styrelsen. Foto: Sören Håkanlind

”När facket syns kommer frågorna”

Publicerad 2019-11-27, 07:00   Uppdaterad 2020-08-10, 12:32

Bea Olsson gillar att facket finns på jobbet. Då är det lätt att ta upp frågor. Foto: Sören Håkanlind.

Bilda klubb. Vad är vitsen med en fackklubb på jobbet, och hur startar man en? På Lexit i Mölnlycke har den nya klubben redan gjort skillnad.

Rätt till ledigt för studier

Du har rätt att få ­ledigt för fackliga studier från första anställningsdagen.

Studieledighets­lagen gäller även visstidsanställda.

2 veckor innan den fackliga kursen du vill gå startar ska du ansöka om ledighet från ditt arbete.

GS-facket och LO har kurser både för medlemmar och icke-medlemmar. Kolla med avdelningen inom GS som du hör till.

Fler skyddsombud, ett vilorum och skyddskommitté. Det är några konkreta förändringar som har kommit, tack vare att Magnus Anderson tillsammans med några arbetskamrater drog ihop en fackklubb på Lexit förra våren.

Tanken på att bilda en klubb väcktes på allvar 2017. I takt med att de blev fler anställda ökade antalet frågor om avtal och villkor.

Som kontaktombud fick Peter Johansson ofta vända sig till en ombudsman på GS-fackets avdelning i Göteborg med frågorna. Det kan bli mycket för en person att hantera. Dessutom är vägen via ombudsmannen en tröskel, så vissa frågor lyftes nog aldrig, tror Peter Johansson.

De började prata om att bilda klubb och kollade om det fanns fler som kunde tänka sig att ta uppdrag i styrelsen. Intresset fanns, och våren 2018 drog de ihop ett första årsmöte.

– Vi tog hjälp av avdelningen. En ombudsman var med på första årsmötet och såg till att vi fick ihop rätt papper och skickade in dem rätt, säger Magnus Anderson som är ordförande i klubben.

Sedan har de utbildat sig, gått både grundutbildning och vidareutbildningar. Nu kan de sköta sina egna lokala förhandlingar och slipper kalla på en ombudsman varje gång.

– Det underlättar för arbetsgivaren också. En ombudsman kanske kan komma först om flera veckor, säger Magnus Anderson.

– Det har varit en läroprocess även för företaget. Nu finns vi till hands, och de kan vända sig till oss med frågor om avtalet, säger han.

Två viktiga skillnader har de märkt efter att klubben bildades. Dels får de mer information från företaget, de har MBL-möten och diskuterar frågor med ledningen på ett helt annat sätt än tidigare. Dels har intresset för fack och kollektivavtal ökat hos de anställda.

– När man startar en klubb så syns facket och då kommer frågorna. Om en ombudsman kommer en gång om året går man inte fram och frågar om vilorum, men det är lätt att rycka tag i någon av oss, säger Robin Bodefjord i klubbstyrelsen.

Lexit i Mölnlycke trycker etiketter till bland annat livsmedelsindustrin. Foto: Sören Håkanlind.

De uppmuntrar alla anställda att gå kurser för att lära sig mer om fack och kollektivavtal. Bea Olsson är en av många som har nappat, och kan tänka sig att ta ett uppdrag i styrelsen.

– Jag tycker att sånt här är intressant och tycker om att påverka. Det är bra att facket finns på plats för man kan ta upp frågor och funderingar direkt.

 

”Du har alltid avdelningen till hjälp”

Vill ni också bilda klubb? Klubbstyrelsen på Lexit ger några tips på vägen.

Samla intresserade
”Börja med att samla ihop en grupp intresserade som vill ta platser i styrelsen. När klubben väl funnits ett tag är det lättare att hitta intresserade.”

Du kan inte allt
”Om en medlem ställer en fråga är det lätt att vilja ge svar direkt. Acceptera att ni inte kan allt, men att ni kan ta reda på svaret och återkomma. Det förstår folk.”

Ta hjälp av avdelningen
”Avdelningen finns alltid som stöd, även när ni har klubb.”

Utbilda er
”Ju mer man lär sig desto lättare blir det. Kolla med avdelningen vilka kurser som finns.”

Lär genom att göra
”När vi började med MBL-möten visste vi inte hur det gick till. Men man lär sig hur det fungerar genom att göra, och du kan läsa på efter hand. ”

Marie Edholm

Läs mer: på golvet
Dela:

Kommentera Avbryt svar

Håll dig till ämnet och håll en god ton. Det kan dröja en stund innan din kommentar publiceras. Dela gärna artikeln så kan fler delta i debatten! E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Du kanske också vill läsa…

Jobba på prov – ”nästan roligare än jag trodde”

Jobba på prov – ”nästan roligare än jag trodde”

Det är på golvet man lär sig. Det vet elevern­a Martin Gunnarsson och Josua Mattsson på Rottneros sulfatfabrik i Vallvik – två snart färdigutbildade…

Pappers: Svårt att förhandla under pandemin

Pappers: Svårt att förhandla under pandemin

Att kommunicera digitalt har sina fördelar. Men i en förhandling vill man helst träffas face-to-face, inte via skärm, tycker Pappers förhandlare.

Hela företaget kämpar mot   smittspridningen

Hela företaget kämpar mot smittspridningen

Hemjobb och digitala möten – Outokumpus åtgärder mot coronan var snabba, men mest riktade mot tjänstemännen. Nu har driften börjat komma ikapp.

De ska vända gubbtrenden i skogen

De ska vända gubbtrenden i skogen

Få kvinnor jobbar i skogen – så har det sett ut länge. Men ett nystartat maskinlag utanför Sollefteå kan ändra på det.

Virtuell värld skyddar montörer

Virtuell värld skyddar montörer

VR-glasögon och smarta kläder ska förhindra att du blir skadad på jobbet.

Gasutsläppet höll på att ta Claes liv

”Jag trodde att jag skulle dö”

Skyddsmasken hjälpte inte. Claes Karlsson fick ingen luft och sprang för sitt liv. – Jag tänkte bara bort, bort, bort, säger han.

Månadsklocka ska ge färre olyckor

Månadsklocka ska ge färre olyckor

Ett tema per månad. Så arbetar Kvarn­sveden för att öka säkerhetstänket på bruket. ”Det blir lättare när man har en sak i taget att…

Val 2026

”Ett förbund som börjar angripa sina medlemmar kommer nog fortsätta tappa folk”

”Ett förbund som börjar angripa sina medlemmar kommer nog fortsätta tappa folk”

Läsare reagerar på DA:s kartläggning av SD-politiker som företräder IF Metall

Dan är fackombud – och kandiderar för SD

Dan är fackombud – och kandiderar för SD

Kartläggning visar: SD-politiker företräder IF Metall  Arbetsplatser riskerar att stå utan ombud  ”Vill de peta mig går jag ur direkt”

Facken om SD: Förtroendeuppdrag och partipolitiken går inte ihop

Facken om SD: Förtroendeuppdrag och partipolitiken går inte ihop

IF Metall: Strider mot stadgarna  Så svarar de andra LO-facken

Visa fler

Tyck till!

Gör din röst hörd!

✓Vill du delta i debatten på da.se? ✓Använd vårt kontaktformulär här

Flytten till nya köksfabriken drar ut på tiden – igen

Flytten till nya köksfabriken drar ut på tiden – igen

Jobbet i Tidaholm skulle vara slut för länge sedan  Nobia: ”Olyckligt”

Kampen mot TNT-fabriken fortsätter: ”Tystnaden tas ifrån oss”

Kampen mot TNT-fabriken fortsätter: ”Tystnaden tas ifrån oss”

Sweden Ballistics vill bygga sprängmedelsfabrik i Nora  Överklagas till Högsta domstolen

Efter sjukdomsfallen: Länsstyrelsen dömer ut SSAB:s teori

Efter sjukdomsfallen: Länsstyrelsen dömer ut SSAB:s teori

Damm, virus och kall väderlek pekades ut som orsak  Fler experter kritiska, visar DN:s granskning

Om Dagens Arbete

  • Om oss
  • Ansvarig utgivare: Eva Burman
  • Kontakta redaktionen
  • Tipsa oss!
  • Guldspaden
  • Annonsera
  • Cookie-inställningar

Förbundens sajter

  • IF Metall
  • GS
  • Pappers

Missa inget – prenumerera på vårt nyhetsbrev!


Dagens Arbete
Facebook Twitter Instagram