”Jag får fler glada tillrop”
Processoperatören Elinor Kapp har tagit tjänstledigt i ett halvår för att skriva. Snart kommer hennes fjärde deckare.
Industriarbetarnas tidning
3 april, 2022
Skrivet av Anne-Marie Höglund
Då 2019 hade Elin Sylvén slutat som ordförande för IF Metall i Malmfälten och väntade första barnet med Marcus som hon träffade i “Ensam mamma söker”.
Nu Har fått två barn till med kärleken från tv, är tjänstledig från LKAB och studerar till barnmorska.
Elin Sylvén berättar:
“Jag har drygt ett år kvar tills jag är legitimerad sjuksköterska men är fortfarande anställd på LKAB. Jag har i hela mitt arbetsliv drömt om barnmorskeyrket och när jag närmade mig 30 kände jag att det var dags. Som ensamstående kände jag dock att de ekonomiska förutsättningarna inte fanns, men det blev möjligt när jag träffade Marcus och vi blev två vuxna i hushållet.
Det kommer så klart vara en omställning att byta ut gruvindustrin mot vårdyrket, inte minst lönemässigt. Det finns dessutom otroligt mycket arbetsmiljöarbete att göra och redan som student har jag återigen märkt av vikten av facklig organisering.
Planerna framöver är att ’överleva’ småbarnsåren med fyra barn, ta examen från sjuksköterskeprogrammet, arbeta in erfarenhet och söka specialistutbildning till barnmorska. Jag går även tillbaka för att arbeta inom gruvindustrin efter min föräldraledighet när det är Marcus tur att vara föräldraledig. Det känns både fint och spännande att återgå till det jag kan och trivs med samtidigt som jag har många nya erfarenheter och utmaningar framför mig.”
Läs också
Som första kvinna och bara 26 år gammal blev hon ordförande för IF Metall i Malmfälten. Ödet verkade utstakat, men Elin Näslund valde en annan väg. Offentlig kärleksjakt i Ensam mamma söker.