Debattartiklar är texter som tar ställning. Åsikterna är skribenternas egna.

”Stödet måste bli lika oavsett var man jobbar”

Publicerad 2023-04-03, 11:44   Uppdaterad 2024-01-18, 17:14

Replik Det är bra att Samhall har samma målsättning, men så länge stödet för anpassade anställningar inte följer personen som ska ha det så kommer andra arbetsgivare inte att kunna ta det ansvar Samhall uppmanar till, skriver Ulrica Persson, Skoopi.

OM SKRIBENTEN:

Ulrica Persson är ordförande för Skoopi, Intresseorganisationen för arbetsintegrerande sociala företag, ASF. Det är medarbetardrivna företag som har just skapandet av anpassade anställningar som sitt främsta syfte. 

Det är bra att vi är överens om vad vi vill i grunden. Både Skoopis medlemmar och Samhall vill verka för en mer inkluderande arbetsmarknad som också kan omfatta dom ca 35 000 funktionshindrade som i dag är långtidsarbetslösa.

Det vi inte är överens om är behovet av reformer för att nå dit. Där vi inom Skoopi ser behov av reformer som innebär att stödet för anpassningar följer individen oavsett arbetsgivare argumenterar Samhall i stället för fortsättning på det system där stor del av stödet för att skapa dessa anställningar dediceras till dem. Låt oss titta lite på argumenten för en sådan ordning och möjligheterna att följa upp dem:

Samhall kan inte välja utan ska anställa dem arbetsförmedlingen anvisar och dem med allra störst svårigheter.

Önskningen om längre arbetsträningsperioder innan anställning på Samhall ter sig i ljuset av detta lite märkligt. Samtidigt anser endast fyra av tio handläggare inom Arbetsförmedlingen att det är rätt målgrupp som anställs på Samhall. Att så inte är fallet styrks också av att våra medlemsföretag under åren ofta välkomnat medarbetare som bedömts ha för låg arbetsförmåga för att klara anställning inom Samhall.

Samhall ska i sin merkostnadsersättning också stå för eventuella behov av arbetshjälpmedel.

Detta har sannolikt fått allt mindre betydelse när arbetshjälpmedel som städmaskiner du åker på, höj- och sänkbara arbetsbord med mera har blivit standard utifrån arbetsmiljöverkets högre krav för alla anställda. Att avgöra vad som är arbetshjälpmedel kopplat till funktionshinder har därför blivit allt svårare.

Samhall har begränsade möjligheter att säga upp anställda inom ramen för uppdraget på grund av arbetsbrist.

Denna begränsning kan ju inte vara speciellt kostnadsdrivande för en arbetsgivare som har hela lönekostnaden betald av sin merkostnadsersättning.

Samhall ska finnas över hela landet och erbjuda en variation av arbetsuppgifter.

Vem som bestämmer var Samhall ska finnas och i vilken omfattning samt hur det ska följas upp är oklart men med de storskalighetsfördelar som en arbetsgivare med närmare 25 000 anställda har torde inte heller detta uppdrag vara speciellt kostnadsdrivande.

Kvarstår gör dock att det även om vi andra arbetsgivare får maximalt lönebidrag och de extra stöd som Samhall i sin replik hänvisar till så skiljer det ändå minst 5 000 kronor per månad och heltidsanställd jämfört med Samhalls merkostnadsersättning. Det som inte är medräknat då är möjligheten till engångsstöd till del av kostnader för inköp av arbetshjälpmedel.

Huruvida dessa skillnader i ersättningssystemen har bidragit till den upplevda osunda konkurrens som prövats av EU-kommissionen och konkurrensverket har ingen av dem kunnat reda ut. Det är alltså inte så att Samhall har friats i dessa instanser utan de har snarare konstaterat att det inte utifrån ersättningsmodellen och Samhalls redovisning går att bedöma om så är fallet. Konkurrensverket skriver bland annat:

”Kommissionen har, som nämnts ovan, inte kunnat utesluta att merkostnadsersättningen till Samhall är högre än vad som krävs för att täcka nettokostnaden för skyldigheten att tillhandahålla den aktuella tjänsten av allmänt ekonomiskt intresse.

Det har inte varit möjligt att utifrån Samhalls interna redovisning avgöra hur den internt fördelade merkostnadsersättningen per uppdrag förhåller sig till den faktiska merkostnaden.”

Avslutningsvis säger konkurrensverket  i granskningen som avslutades 2018:

Konkurrensverkets beslut att inte utreda saken vidare innebär inte ett ställningstagande till om förfarandet strider mot konkurrensreglerna.”

Att de nu åter beslutat att inleda en granskning gällande frågan får väl anses tyda på att de ännu inte känner sig trygga med att konstruktionen med merkostnadsersättning inte innebär risk för osund konkurrens vid prissättning. Kanske har även de ”anekdotiska berättelserna” om upplevd osund konkurrens ett mönster precis som de om att Samhall som de nu själva uttrycker det ”tappat bort vilka de finns till för”?

Läs också

”Både Samhall och andra sociala företag behövs”

Det kan givetvis begås enstaka misstag, men vi har granskats och hittills inte ansetts snedvrida konkurrensen, skriver Sara Revell Ford och Göran Olinder, vd och försäljningsdirektör för Samhall.

Summa summarum, vi från Skoopi ser fortfarande behov av en reformerad modell för ekonomiskt stöd till arbetsgivare som anställer personer som pga funktionshinder behöver anpassningar i sin anställning.

För att också de ca 35 000 långtidsarbetslösa med funktionshinder som är inskrivna på Arbetsförmedlingen i dag ska få möjlighet till anpassade anställningar räcker det inte med käcka uppmaningar eller 900 miljoner extra till Samhall.

Läs också

Skulle matbutikerna acceptera Samhalls prispress?

Om det nu är okej att sätta konkurrensen ur spel så kan Samhall lika gärna starta en matbutik, skriver Ulrica Persson, ordförande i intresseorganisationen Skoopi, som ser med oro på Samhalls planer att ge sig in på fler marknader.

I stället måste stöden för att skapa dessa anställningar bli mer förutsägbara, hänga med i löneutvecklingen samt följa individen oavsett arbetsgivare. En sådan individualiserad modell skulle också innebära att Samhall rakryggat kunde säga till de som upplever osund konkurrens – de stöd vi får kan också ni få om ni anställer den här målgruppen.

Ulrica Persson

Kommentera

Håll dig till ämnet och håll en god ton. Det kan dröja en stund innan din kommentar publiceras. Dela gärna artikeln så kan fler delta i debatten! E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Mer åsiktsmaterial

Eva Burman: SD blir en vattendelare – för fackligt förtroendevalda

Eva Burman: SD blir en vattendelare – för fackligt förtroendevalda

Man kan inte företräda både SD och IF Metall - enligt fackets egna stadgar  Hur är det då möjligt att minst 20 förtroendevalda kandiderar för SD?

Gula fackföreningar hör inte hemma i Sverige

Gula fackföreningar hör inte hemma i Sverige

Fackföreningar ska vara av arbetare – för arbetare  Det skriver IF Metalls centrala ungdomskommitté i en insändare

Vill styrelsen i Gröna Arbetsgivare lösa problemen i skogen, eller skadar det resultaträkningen?

Vill styrelsen i Gröna Arbetsgivare lösa problemen i skogen, eller skadar det resultaträkningen?

GS-facket ger svar på tal  ”Reser en obekväm fråga”

Vill GS-facket lösa problemen i skogen, eller bara debattera dem?

Vill GS-facket lösa problemen i skogen, eller bara debattera dem?

Gröna arbetsgivare: Bilden är ofullständig   ”Är de en användbar berättelse i en bredare strid?”

”När stats­ministern glass-hånar arbetarna har han glömt vem som byggt landet”

”När stats­ministern glass-hånar arbetarna har han glömt vem som byggt landet”

Det är inte demonstranterna som borde skämmas, skriver Jesper Johansson på Elitfönster i Lenhovda   ”Svårt att missa klassföraktet i detta”

Wallenbergarnas oväntade comeback

Harald Gatu: Nu gör Wallenbergarna oväntad comeback

I går omodernt – i dag en framtidsbransch  Wallenberg går in i stålet igen  ”Det såg man inte komma”

Systemet hänger inte med

Eva Burman: Systemet hänger inte med

”Arbetslivet blir tuffare – men varken pension eller trygghetsförsäkringar hänger med”

Karensavdraget måste slopas

Per-Olof Sjöö: Karensavdraget måste slopas

”Röstar vi på makthavare som inte vet hur det känns att ha ett vanligt jobb får vi en politik som inte tar hänsyn till vanligt folk”

Demokratin måste hållas levande

Pontus Georgsson: Demokratin måste hållas levande

”Människor som organiserar sig är svåra att tysta”

Nu ska karensavdraget bort

Marie Nilsson: Nu ska karensavdraget bort

”Sverige är det enda landet i Norden där den som är sjuk får betala straffavgift”

Du kanske också vill läsa…

Samhall hyvlar lönen för Kristina, 51 – facket: ”Åt helsike”

Samhall hyvlar lönen för Kristina, 51 – facket: ”Åt helsike”

Omfattande arbetsuppgifter – men nekas lönetillägg  ”Får ingen uppskattning”

Samhall-arbetare får inte betalt för fler tvättuppgifter – stäms av IF Metall

Samhall-arbetare får inte betalt för fler tvättuppgifter – stäms av IF Metall

Trots mer jobb – inget lönetillägg

Företag flyttar produktion från Kina – till Samhall i Västerbotten: ”Känns bra i hjärtat”

Företag flyttar produktion från Kina – till Samhall i Västerbotten: ”Känns bra i hjärtat”

”Professionell stolthet”  Produktionen ska dubblas 2025

Var tionde svensk arbetslös – trots gapande behov i industrin: ”Saknar viss kompetens”

Var tionde svensk arbetslös – trots gapande behov i industrin: ”Saknar viss kompetens”

”Problemet kanske inte kan lösas om man inte är redo att tänka nytt”

Industrijobben tillbaka hos Samhall – Ingegerd, 55: ”Mår mycket bättre”

Industrijobben tillbaka hos Samhall – Ingegerd, 55: ”Mår mycket bättre”

Första satsningen sedan 90-talet  Samhall startar ny produktion  ”Tillbaka där vi började”

Northvolt varslar 1 000 i Skellefteå – Arbetsförmedlingen ser goda jobbchanser

Goda jobbchanser i Skellefteå – trots storvarslet: ”Allt handlar inte om Northvolt”

Batterijätten varslar 1 600  Arbetsförmedlingen om lokala läget: ”Fler lediga jobb än arbetssökande”

Frisören Najma blev svetsare – stora likheter: stadig hand och finmotorik

Frisören Najma blev svetsare – stora likheter: stadig hand och finmotorik

Trodde inte att industriarbete var någonting för kvinnor  "Plötsligt kunde jag fundera på nya yrken”

Arbetslöse Carl-Gustaf, 57, tvingas leva utan ersättning – på grund av systemglapp: ”Ska man ta sms-lån då, eller?”

Arbetslöse Carl-Gustaf, 57, tvingas leva utan ersättning – på grund av systemglapp: ”Ska man ta sms-lån?”

Sitter fast mellan utbetalningar från a-kassan och Försäkringskassan  ”Ett känt problem”

Kravet som ska locka rätt utländsk arbetskraft: 34 200 kronor i månaden

Kravet som ska stoppa fel utländsk arbetskraft: 34 200 kronor i månaden

Vill försvåra för låglöneyrken  Näringslivet kritiska  "Ingenjörer och forskare bygger inte fabriker på egen hand"

”Både Samhall och andra sociala företag behövs”

”Både Samhall och andra sociala företag behövs”

Det kan givetvis begås enstaka misstag, men vi har granskats och hittills inte ansetts snedvrida konkurrensen, skriver Sara Revell Ford och Göran Olinder, vd…