Professor sågar Teslas avtal om livstids tystnadsplikt

Publicerad 2023-12-22, 12:38   Uppdaterad 2024-01-21, 21:43

Tesla lägger en livstids munkavle på sina anställda i anställningsavtalet. Det framgår av en artikel i DN. Men nu sågar professor Bengt Domeij skrivningen. Både vad gäller totalförbud att prata och ersättning för egna uppfinningar.

Vet du mer?

Tipsa DA:s journalister Eva Burman och Lotta Holmström!

Dagens Nyheter har tagit del av Teslas hemliga anställningsavtal. Avtalen är mellan 40 till 70 sidor långa, skrivna på komplicerad juridisk affärsengelska.

Avtalet innebär enligt DN att en anställd skriver under på en livstids sekretess och förbud att prata om Tesla för all framtid. Anställda straffas också med böter om de byter jobb till liknande tjänst inom sex månader efter de slutat. Samt att den anställde inte äger rätten till eller får ersättning för uppfinningar, oavsett om det sker på fritiden eller om det är något som inte är arbetsrelaterat över huvud taget.

Dagens Arbete har bett professor Bengt Domeij, professor i civilrätt vid Uppsala universitet, att förtydliga vad som gäller kring Teslas anställningsavtal, och om det håller enligt svensk lag.

Kan ett avtal om sekretess omfatta att berätta om hur arbetssituationen, lönen eller villkoren varit på jobbet?

– Det bedömer jag som helt osannolikt. Mycket hänger ihop med vilken position man haft. Man kan heller aldrig hävda att något är en företagshemlighet om det är ett väsentligt missförhållande.

Läs också

Frun twittrade om strejken – Tesla går till hårt motangrepp

Tesla menade att kommentar om strejk och obetald övertid var företagshemligheter.

Bengt Domeij understryker att om det är ett missförhållande på arbetsplatsen så är anställda skyldiga att först försöka få till stånd en lösning genom att tala med sina chefer internt. Men sedan har man rätt att offentliggöra om det pågår oegentligheter. Och det går i regel inte att avtala bort människors rätt att yttra sig om saker efter att en anställning har upphört.

Efter anställningstiden är huvudregeln att du får använda dig av allt du har fått med dig av kunskap och erfarenheter, så länge du inte tar med dig dokument och kundlistor. Om du haft en särskilt hög position kan det finnas synnerliga skäl, men det har Bengt Domeji mycket svårt att se vad gäller mekaniker och servicetekniker.

– Man kan aldrig vara 100 procent säker när det gäller juridik, men med mycket hög sannolikhet kan man inte genom avtal utvidga de anställdas skyldigheter, utöver vad som gäller i lagen om företagshemligheter. Det är en annan sak mellan företag, där kan man avtala i princip hur man vill.

Tesla skriver enligt Dagens Nyheter också att de äger rätten, både upphovsrättsligt liksom ekonomiskt, till anställdas uppfinningar. Håller det vid en rättslig prövning?

– Uppfinner en anställd något inom arbetsgivarens verksamhetsområde kan arbetsgivaren ta över rätten till det, men den anställde har då rätt till skälig ersättning. Den går inte att avtala bort.

Tesla har inte gått att nå för en kommentar. Inte på telefon eller mail.

Frågorna Dagens Arbete vill ha svar på är:

  • Varför lägger ni livstids sekretess på era mekaniker?
  • Ni straffar mekaniker som byter jobb med böter. Det finns ingen annanstans i Sverige. Varför gör ni så?
  • Ni kräver livstids upphovsrätt till uppfinningar. Även efter att man slutat. Varför?
  • Enligt professorer i civilrätt håller inte era avtal enligt svensk lag, varför har ni dem i Sverige? Har ni samma villkor runt hela världen?

Tesla kommenterat villkoren så här i DN:s artikel:

”Vi erbjuder redan likvärdiga eller bättre avtal än de som omfattas av kollektiva förhandlingar och finner ingen anledning att teckna något annat avtal. Vi har varit öppna och förblir öppna för dialog med IF Metall, för att hitta lösningar. Vårt primära fokus är dock alltid att säkerställa att vi fortsätter att ge våra anställda en god arbetsupplevelse.”

En kommentar till “Professor sågar Teslas avtal om livstids tystnadsplikt

  • Som Stickan i Jönssonligan sa: Det är ju lysande! menat som ironi. Nu börjar Sverige sälja ut sina medborgare, men frågan är hur långtgående denna utförsäljning kommer att gå?

Kommentera

Håll dig till ämnet och håll en god ton. Det kan dröja en stund innan din kommentar publiceras. Dela gärna artikeln så kan fler delta i debatten! E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Du kanske också vill läsa…

Facket mobiliserar när Tesla öppnar nytt: ”Nu trycker vi på play”

Facket mobiliserar när Tesla öppnar nytt: ”Nu trycker vi på play”

Kalmar får egen Teslaverkstad  IF Metall på plats med strejkvakter  ”Kör på med vår konfliktorganisation”

IF Metall: ”Ingen som är nöjd med den här situationen”

IF Metall: ”Ingen som är nöjd med den här situationen”

Teslastrejkare känner sig svikna  Facket: ”Kan förstå att det känns jättekonstigt”

Utbrett missnöje hos Teslastrejkare – nu vill Pontus hoppa av

Utbrett missnöje bland Teslastrejkare – nu vill Pontus hoppa av

Strejkare känner sig svikna efter IF Metalls miss  ”Blivit pannkaka av allting”  Facket: ”Haft goda intentioner”

Facket: ”Handlar om att stoppa Tesla från att installera fler laddstolpar”

Facket: ”Handlar om att stoppa Tesla från att installera fler laddstolpar”

Tesla försöker runda blockaderna  Det vill Seko sätta stopp för  ”Sen är ju Tesla som Tesla är”

Anställd på Tesla ville vara föräldraledig – blev uppsagd

Anställd på Tesla ville vara föräldraledig – blev uppsagd

Behövde hämta barn på förskolan  Fick sparken

Tyska facket: Elon Musk hotade personalen om de röstade på facket – tar Tesla till domstol

Tyska facket: Elon Musk hotade personalen – tar Tesla till domstol

IG Metall: Musks hot påverkade rösterna till företagsrådet  ”Aldrig upplevt ett sådant angrepp”

1–0 till Tesla i Arbetsdomstolen – efter IF Metalls stämning

1–0 till Tesla i Arbetsdomstolen – efter IF Metalls stämning

Efter flera omgångar   Tesla vinner mot IF Metall i rätten

IF Metall om Teslastrejkarnas skatteåterbäring: ”Exceptionell situation”

IF Metall om Teslastrejkarnas skatteåterbäring: ”Exceptionell situation”

Hundratusentals kronor tillbaka på skatten  Facket ber om pengarna tillbaka  ”Svår situation”

Han har 200 000 på kontot – som IF Metall vill ha tillbaka

Teslastrejkare fick tillbaka 200 000 på skatten: ”Vet inte vad jag ska göra”

IF Metalls miss  Två års inkomstskatt på väg tillbaka till strejkarna  ”Känns skitpissigt”

Högerextrem aktivist hänger ut strejkvakter

Högerextrem aktivist hänger ut strejkvakter

Samarbetar med terrorklassade nazister  Ger sig på IF Metalls strejkvakter