Efter gruvstoppet – så många blir av med jobbet
Flera arbetare skadades i ras Stora delar av gruvan hålls stängd IF Metall: ”Förhandlingarna inte färdiga”
Publicerad 2026-03-18, 12:11
Fyra gruvarbetare skadades efter ett ras i Garpenbergs gruva på lördagen. Nu arbetar alla anställda ovan jord på grund av förhöjd seismisk aktivitet i berget.
På lördagsförmiddagen inträffade ett bergras på 1100 meters djup i Boliden Garpenbergs gruva. Fyra gruvarbetare skadades lindrigt av den efterföljande tryckvågen och fördes till sjukhus. Alla är återigen hemma.
– Vi har vanligtvis seismisk aktivitet i gruvan, men den tilltog kraftigt under lördagskvällen. Då valde vi att utrymma gruvan, säger Klas Nilsson, kommunikationschef på Boliden.

På onsdagen har den seismiska aktiviteten återgått till mer normala nivåer. Nu inspekteras gruvan, men det är fortfarande inga gruvarbetare som arbetar under jord. I Garpenbergs gruva arbetar totalt omkring 500 personer.
– Det finns annat vi kan sysselsätta oss med, men framför allt fokuserar vi på att ta hand om varandra och prata igenom vad som hänt, säger Klas Nilsson.
I nuläget kan han inte säga vad gruvstoppet kommer att kosta Boliden, eller hur länge det förväntas pågå.
– Det hänger på inspektionerna. Vi måste göra dem först och sedan får vi ta det därifrån, säger han.
Är så här höga seismiska nivåer ovanligt?
– I Garpenbergs gruva är detta ovanligt höga nivåer, men i den större gruvvärlden är seismiska händelser förhållandevis regelbundna.