Är det svårare att vara bög och metallare än lesbisk kommunalare? Är en ombudsman moraliskt skyldig att vara öppen med sin sexuella läggning? Och hur bör Metalls annonser efter ombudsmän se ut?
I samband med Stockholm Pride ordnade föreningen Homosexuella Socialdemokrater på fredagsförmiddagen en debatt med rubriken ”Öppen på jobbet”.
Debattledaren statsrådet Mona Sahlin undrade om det är svårare att vara bög och metallare än flata och kommunalare.
– Ja, det tror jag. Det finns en mansdominerad kultur på Metall, som jag märker när jag pratar med tjejer. Därför tror jag att det är svårare att vara bög hos oss, säger Agne Andersson, förbundsombudsman på Metall.
Inte ens på förbundskontoret är det riktigt rumsrent att arbeta mot diskriminering, berättar han. Metall har bara precis börjat arbeta mot diskriminering av homo- och bisexuella.
– Det är ett stort problem hos oss att många förtroendevalda ännu inte tagit till sig att diskrimineringslagarna är lika viktiga som andra arbetsmarknadslagar. Det går trögt, säger Agne Andersson.
När det gäller öppenheten, har George Sved, direktör på HomO, ombudsmannen mot diskriminering på grund av sexuell läggning, förståelse för att en del inte vågar på jobbet berätta att de är homosexuella.
Victor Bernhardtz i publiken tycker däremot att det är en skyldighet att vara öppen så att andra också vågar vara det.
– Hur kan en ombudsman gå ut och säga att det är okej att vara öppet homosexuell, och samtidigt inte våga vara det själv? Om ingen vågar ta konflikten, vad händer då? Sluta snacka och se till att något händer!
Den första åtgärden på Agne Anderssons lista över förändringar är att se över hur Metalls jobbannonser ser ut.
– De ska visa att vi vill ha in personer från alla underrepresenterade grupper.
Kanske kommer annonserna hädanefter avslutas som George Sved, direktör på HomO, föreslog till publikens applåder:
”Vi på Metall vill gärna ha ökad mångfald inom förbundet och ser därför gärna att både män och kvinnor, oavsett sexuella läggning, etnisk bakgrund eller funktionshinder söker tjänsten.”
Förutom Agne Andersson och George Sved, deltog representanter från Kommunal, Hotell- och Restaurangfacket och LO i debatten.






































































