Djupt orättvist. Rentav stötande. Det anser svenske EU-parlamentarikern Hans Karlsson (s) om EU-bidragen som betalas ut till storföretagen. En oundviklig konsekvens av sossarnas egen politik, kommenterar moderate kollegan Per Stenmarck.
Att EU:s industristöd leder till att företag flyttar, som till exempel däckfabriken i Gislaved (se dokumentet ”EU göder storföretagen” i juninumret av Dagens Arbete), är inget att bli förvånad över säger Per Stenmarck. De socialdemokratiska ledamöterna i Europaparlamentet har sagt ja till bidragssystemet och borde därmed ha kunnat förutse och acceptera konsekvenserna.
– Men så händer Gislaved och då blir de plötsligt emot, säger han. Det gör mig irriterad.
Så länge villkoren för industristödet ser ut som i dag kommer vi att se händelsen i Gislaved upprepas om och om igen, varnar Per Stenmarck. Därför vill han ta bort stödet helt och hållet. Enligt honom finns det inga förmildrande omständigheter, industristöd snedvrider alltid konkurrensen, hur mycket reglerna än skärps.
Att helt slopa stödet är däremot inget alternativ för socialdemokraterna. Men det måste göras om, för som det fungerar nu är det djupt orättvist och felaktigt, säger Hans Karlsson.
– Stötande, rentav, säger han. Det som hänt i Gislaved och Bengtsfors är tydliga exempel på att något är fel. Som princip är det fullständigt oacceptabelt att använda skattepengar för att flytta jobb.
Industristödet ska bara kunna sökas av småföretag, anser Hans Karlsson. Dessa är oftast små och lokala och risken att dessa flyttar utomlands är minimal, tror han. Globala storföretag ska definitivt hållas borta från bidragen.
– Då skulle vi komma åt snedvridningen, säger han.
Men frågan diskuteras inte särskilt livligt i parlamentet. Det finns viktigare ärenden på dagordningen och Hans Karlsson berättar att industristödet av de flesta ses som en pseudofråga.
– Jag vet inte om det är för att Sverige har drabbats mer eller om vi har ett större rättvisepatos. Visst får vi förståelse i form av klapp på axeln, men det är mer munnens bekännelse. Sen ska det ju till konkret handling.
Mest stöd uttrycker enligt Hans Karlsson Finland, men även England och någon enstaka gång även Holland och Österrike. Frågan är om det räcker för att hjälpa Sverige att få upp frågan några snäpp på dagordningen. Hans Karlsson är hoppfull.
– Bara för att man är liten och har en fråga som andra inte tycker är jätteviktig så betyder det inte att det inte går. Vi har till exempel slagits för att lyfta fram frågor om jämställdhet och öppenhet och lyckats. Men regeringen och fackföreningsrörelsen skulle också kunna vara mer offensiva och kräva en förändring.
Per Stenmarck tror att någon slags förändring kommer att tvingas fram inom tre fyra år.
– EU kommer att tvingas se över utgiftsposterna när man inser hur stort det kan komma att bli i ett utvidgat EU.






































































