Industrifacket kommer att ta krafttag mot rasismen på arbetsplatserna. Detta beslutade förbundskongressen på söndagen (2004-08-08).
Jamal El-Haj från Akzo Nobel i Malmö är mannen som med ett kraftfullt debattinlägg varnade för fascismens och nazismens frammarsch inom arbetarleden.
– Fascismen håller på att bli Europas största arbetarparti, sa Jamal El-Haj efter att ha citerat ett av den franske nationalisten Le Pens tal till förtryckta arbetare.
– Det är inte överklassen som röstar på de rasistiska partierna. Det är vanliga människor. Detta får vi inte blunda för.
Jamal El-Haj är en av dem som formulerat en motion från Industrifackets avdelning i Skåne om att Industrifacket ska sprida information om rasism, nazism och fascism och att utropa nästa år till ett kampanjår i ämnet.
Förbundets ordförande Leif Ohlsson tyckte att motionen var både mycket bra och viktig men menade att man borde samarbeta men andra förbund.
Men Jamal El-Haj gav sig inte.
– Jag vill från mitt hjärta att Industrifacket ska vara ett ledande förbund i dessa frågor, sa han.
Kongressen gick därefter på Jamal El-Hajs förslag att ge hela motionen bifall och inte bara delar av den.






































































