Analys: All press på GM

Publicerad 2009-12-20, 12:00   Uppdaterad 2015-02-09, 11:23

DA-ANALYS: Fram till måndag klockan 23 svensk tid riktas allt fokus på General Motors i Detroit. Duger Spykers nya bud – eller föredrar GM att lägga ner Saab?

På söndagseftermiddagen tog Saab-affären en ny oväntad vändning.

Ett pressmeddelande från Spyker Cars i Holland förändrade plötsligt läget för den dödsdömda Trollhättefabriken och Saab.

Spyker sade sig verkligen vilja ha Saab.

Spyker sade sig ha mer kapital i ryggen än vad som framgått. Nu tycks inte EIB-lånet på 4 miljarder kronor betyda någonting. Allt för att kunna snabba på affären så att den kan slutföras innan GM:s tidsfrist löper ut om två veckor.

Spyker sade sig ha en starkare vilja än vad som kanske framgått. I pressmeddelandet säger sig Spykers vd Victor Muller kunna presentera elva punkter som sammantaget undanröjer de hinder som omöjliggjorde affären i fredags.

I denna utdragna såpa som länge plågat framför allt Saab-anställda och underleverantörer finns alltid aktörer som vill framstå som bättre än andra. Kanske Spykers söndagsutspel bara var ett spel för gallerierna. En sista pr-kupp.

Inte desto mindre är det ett bud. Ett bud som säger sig uttrycka tre saker:

Vi vill verkligen ha Saab. Vi vill undanröja hindren för ett övertagande. Och vi har pengarna, vi fikar inte efter EIB-miljarderna som våra belackare har misstänkt oss för.

Så lyder budskapet från Spyker vd Victor Muller.

I fredags befann han sig i Stockholm med Saabs vd Jan-Åke Jonsson och GM:s förhandlare Scott Mackie. Allt var upplagt för en affär. De sista detaljerna skulle redas ut och sedan var det riggat för att skriva under avsiktsförklaringen.

Då ringde Detroit. Affären avblåstes. Men varför?

I helgen har många teorier torgförts.

En teori påstår att GM:s beslut att ta tillbaka Opel förändrade förutsättningarna för Saab. I Opel finns den nya Insignia-modellen som delar plattform med den Saab 9-5 som är klar att tillverkas i Trollhättan. GM vill inte att 9-5:an ska konkurrera med den nya mellanklass-Opeln.

En annan teori säger att GM räds Spykers ryska sponsorer, oligarkerna far och son Antonov med sin bank, Convers.

En tredje teori förklarar Saabs ättestupa med skiftet av styrelseordförande i GM. Den hårdhudade Ed Whitacre ville visa mer handlingskraft än företrädaren Fritz Henderson.

Ingen utanför GM:s styrelse vet egentligen varför Detroit plötsligt vände på klacken och sa nej. Men det måtte ha varit tunga argument. För varför väljer GM hellre att ta kostnaden att lägga ner Saab istället för att sälja?

Det handlar om en avsevärd ekonomisk skillnad. Inte minst för det GM som rutschat ut för ruinens brant och som mödosamt håller på att kravla sig upp med hjälp av amerikanskt statsstöd. Ett stöd som staten snabbt vill ha tillbaka.

Därför borde varje dollar in vara intressant för Detroit.

Men i fredags var budskapet entydigt. Hellre lägga ut sex, sju kanske tio miljarder kronor i nedläggningskostnader än att sälja till Spyker. Ett sånt ställningstagande underblåser sannerligen pessimismen.

Eller också vill utblottade GM helt enkelt ha ut ännu mer pengar än vad som hittills bjudits. Och dessutom ännu säkrare garantier att Saab-tekniken inte kommer på villovägar. I så fall var fredagens dödsdom inte något annat än en rejäl förhandlingsfint. Vilket faktiskt låter rätt osannolikt.

Enligt mediauppgifter ska ägarstrukturen i Spyker i ett slag nu ha förändrats så att ryssarna kliver tillbaka till förmån för Abu Dhabi-bolaget Mubadala. Allt för att behaga GM och möjliggöra en affär. En uppseendeväckande manöver i så fall, eftersom ryska banken Convers gång efter annan skjutit till kapital till det konkurshotade Spyker.

Vändningen i Saab-affären stör sannerligen statsminister Fredrik Reinfeldts återhämtning efter ordförandeskapet i EU och det avslutade klimatmötet i Köpenhamn. Han har gång efter annan uppgivet konstaterat att Saab gått med förlust i alla år och beklagat att det inte finns någon köpare.

Köpare finns tydligen. Hur det nu påverkar den svenska regeringen Reinfeldts agerande.

Att skicka en statsekreterare till Detroit räcker nog inte den här gången.

Du kanske också vill läsa…

Emma, 38, pluggar CNC: ”Jag tror alla i klassen får jobb”

Emma, 38, bytte bana – pluggar till annorlunda bristyrke: ”Utmanande”

Från porslinsindustri till CNC-studier  ”Tror alla i klassen får jobb”

Drömmer du om att äga en bilfabrik? – Nu säljer de Saabs på auktion

Saabs gamla industripress på 3 000 ton – nu kan den bli din!

Saabs gamla maskiner auktioneras ut  Flera seriösa bud  ”De kan ju tjäna några kronor på det”

Nevs varslar sina sista anställda

Nevs varslar sina sista anställda: ”En epok går i graven”

Brottats med problem i flera år  Avbrutna affärer  IF Metall: ”Säkra deras lön”

Nevsägaren delar antisemitiska budskap – likställer judar med råttor: ”Fullständigt förkastligt”

Nevs-ägarens antisemitiska budskap – likställer judar med råttor

Skriver att Förintelsen är en bluff  Kampanj mot Israel och judar i sociala medier

När skandaler briserat har individen hängt löst

Harald Gatu: När skandaler briserat har individen hängt löst

Organisationen går först för IF Metall  ”Kriser brukar föra med sig en uppdatering av regelverket”

Han har varit klubbordförande i ett halvt sekel

Han har varit klubbordförande i ett halvt sekel

Efter 57 år på Saab har Conny Holm blivit specialist på försvarsindustrin. Han tror inte att Natoanslutning automatiskt blir bra för svenska företag. 

Kampen går vidare men nu tackar jag för mig

Kampen går vidare men nu tackar jag för mig

Helle Klein: Under tio år har jag haft äran att leda er tidning. Stort tack för förtroendet!

”Varslet var inte helt oväntat”

”Varslet var inte helt oväntat”

Elbilsföretaget Nevs varslade i veckan 320 av 340 anställda på fabriken i Trollhättan. IF Metall-klubbens ordförande Boris Tuzla säger att varslet inte kommer helt…

Industrin viktigare än någonsin

Industrin viktigare än någonsin

När andra delar av samhället nu vill bli miljövänliga behöver de pappersindustrins gröna produkter, skriver DA:s chefredaktör Helle Klein.

Pengarna finns i första klass

Pengarna finns i första klass

Är det verkligen de som kroppsarbetat hela livet som ska rädda våra pensioner, frågar sig författaren Sven-Olof Karlsson.