Upp till två månaders förlängd uppsägningstid, 7 000 extra i omställningsstöd och bonus om produktionen hålls uppe. – Vi har gjort så mycket vi kan, säger Jonas Netterström, vd på Inwido Sverige.
Inwido Sverige lovar att gå in och hjälpa Västerviks kommun i deras arbete för att få nya arbetstillfällen till kommunen. Företaget jobbar också för att nya företag ska flytta in i den lokal de lämnar.
De 73 anställda som blir av med jobbet strax före jul får 7 000 kronor extra i omställningsstöd utöver de 20 000 som gäller enligt avtal. De som jobbat kortast tid får tre månaders uppsägningstid istället för en eller två. Och en premiebaserad lön har skjutits till om produktionen hålls uppe. Det kan ge upp till 45 procents lönepåslag, enligt Jonas Netterström, vd på Inwido Sverige.
Men de anställda känner sig svikna. De hade förväntat sig mer och ett större tack för sin mångåriga lojalitet.
– Jag förstår att folk är besvikna. Det är omöjligt att gå igenom en sån här process utan att göra folk besvikna. Men vi gör så gott vi kan, säger Jonas Netterström.
Vilket socialt ansvar har ett företag som lägger ner arbetsplatser? Ni gör trots allt stora vinster.
– Ja, det kan man tycka, men som företag har vi inte skyldighet att göra någonting. Allt är reglerat i avtal mellan parterna.
– Jag tycker att vi har tagit vårt ansvar.







































































