”Plötsligt var fabriken tom”

Publicerad 2015-02-27, 08:35   Uppdaterad 2024-01-17, 15:47

Nu på lördag stänger Tetra Paks fabrik i Lund, men den är redan tömd på folk. Det sista personalen gjorde var att slå produktionsrekord.
– Alla var överens – vi ska sluta med flaggan i topp, berättar klubbordförande Niklas Starow.

Tetra-Pak5Det har gått ett halvår sedan Tetra Pak kom med chockbeskedet – de ville lägga ner fabriken i Lund, där allt en gång började, och flytta produktionen till andra enheter i Europa.

GS-fackets klubbordförande i Lund, Niklas Starow, är en av dem som har förhandlat med företaget om nedläggningen, om pensionspaket, studiebidrag, flyttbidrag och extra omställningsstöd till de som förlorar jobbet.

– Det här halvåret har gått fruktansvärt fort. Jag märkte aldrig att tiden gick. Plötsligt var det januari, sen genast februari. Och så en dag när jag gick upp och tittade in i fabriken så var den tom på folk.

Tomhet är det enda ord han kan komma på som beskriver känslan i dag.

– Vi har alltid sagt att produktionen i Lund är företagets själ och hjärta. Men så var det inte – det var människorna som var själen och hjärtat. Det andra är bara en tom industrilokal och inget mer.

Officiellt stänger Lundafabriken nu på lördag, den sista februari, men redan den 11 februari hade de anställda kört färdigt alla order och sedan dess är fabriken tom på folk.

– Så fort vi fick ett bra avtal på papper så sa det bara pang, berättar GS klubbordförande Niklas Starow. Vi var alla överens – vi ska sluta med flaggan i topp. Vi har nog aldrig producerat så mycket och till så bra kvalitet förut.

På lördag håller fackklubben sitt sista årsmöte innan den läggs ner. Mötet och en middag hålls på Grand Hotel i Lund. Klubben har också beslutat att skänka 105 000 kronor ur sin klubbkassa till tre välgörande ändamål.

– De går till Hjärnfonden, eftersom vi tyvärr har en medarbetare som har ALS, till stiftelsen Min stora dag och till Ronald McDonald’s hus här i Lund. Vi har även bett Tetra Pak matcha de här summorna.

Dagens Arbete hade möjligheten att följa personalens kamp för att rädda kvar fabriken i Lund. Reportaget – som sträcker sig från beskedet den 27 augusti till nedläggningen 28 februari – går att läsa här.

Du kanske också vill läsa…

Kick-off för avtalsrörelsen – nu ritar industrifacken upp strategierna

Kick-off för avtalsrörelsen – nu ritar industrifacken upp strategierna

”Kinachock”, krig och skakig omvärld  Så kan avtalsrörelsen få käppar i hjulet  ”Svårare än någonsin”

Hon kan bli GS-fackets nya ordförande

Hon kan bli GS-fackets nya ordförande

Valberedningen vill se Madelene Engman som ny ledare för GS  Föreslås ta över efter Per-Olof Sjöö  ”Sjukt häftigt”

Karensavdraget måste slopas

Per-Olof Sjöö: Karensavdraget måste slopas

”Röstar vi på makthavare som inte vet hur det känns att ha ett vanligt jobb får vi en politik som inte tar hänsyn till vanligt folk”

Efter fyradagarsveckorna – nu ökar Älvsbyhus tempot

Efter krisen – Älvsbyhus tillbaka på femdagarsvecka

Försäljningsökning för första gången på flera år  ”Lite rastlös av att sitta hemma”

Klubbordförande uppsagd – facket tar Ikea-leverantör till domstol

Klubbordförande uppsagd – facket tar Ikea-leverantör till domstol

”Infekterad relation” på en av GS-fackets största arbetsplatser  Förbundsjuristen: ”Det här prövas väldigt sällan”

Uppsagd på grund av arbetsbrist? Det här gäller

Uppsagd på grund av arbetsbrist? Det här gäller

Överenskommelse mellan fack och arbetsgivare  Så gör du för att få stöd

Facket: ”Svårt att nå upp till garantilön”

Facket om läget med skogsvården: ”Svårt att nå upp till garantilön”

GS: Ackordsystem och låga ersättningar skapar dåliga arbetsvillkor  ”Inte så avtalet är tänkt att fungera”

Skogsbolagen svarar på kritiken om ”slavarbete” i skogen

Skogsbolagen svarar på kritiken om ”slavarbete” i skogen

SCA, Holmen och Sveaskog om hårda orden  ”Bra arbetsmiljö och skäliga villkor”

Efter stora cyberattacken: GS-fackets hemsida uppe igen

Efter stora cyberattacken: GS-fackets hemsida uppe igen

40 000 medlemmars personuppgifter kan ha läckt i attacken  "Inte helt återställda"

Per-Olof Sjöö: Klyftan har aldrig varit större

"Nu måste du jobba i mer än sex år för att få ihop till en vd:s månadslön"  "En vd:s inkomst motsvarar 77 industriarbetarlöner"