Sprängbas misstänks för arbetsmiljöbrott

Publicerad 2015-10-15, 14:45   Uppdaterad 2020-06-30, 16:09

Sprängbasen har delgivits misstanke om vållande till annans död efter förra veckans dödsolycka i Vångaberget i  Skåne.

– Vanligtvis är det svårt att se vem som har ansvaret men här är det tydligt, hävdar arbetsmiljöåklagare Christer Forssman.

Att någon delges misstanke för arbetsmiljöbrott en vecka efter olyckan är mycket ovanligt. Utredningen av arbetsolyckor brukar ta lång tid: Av de fem senaste dödsolyckorna Dagens Arbete skildrat tog det i det snabbaste fallet tio månader efter olyckan tills att någon delgavs misstanke. Vanligast är runt två år, längst utredningstid av dessa fem har dödsolyckan vid Nordkalk där det gick nästan fyra år innan någon delgavs misstanke.

Varför gick det så snabbt nu?

– Sprängbasen har en så särskild ställning med kontroll och tillsyn, han är ansvarig för själva sprängningen och det efterföljande arbetet. Därför är det självklart att han måste förhöras tidigt, säger Christer Forssman.

– Svårigheten i arbetsmiljömål är att vi måste försöka få en bild av vad som har hänt. Och det finns därför alltid en möjlighet att man förhör personer som senare misstänks för brott. Vi brukar försöka undvika förhör med personer som kanske kommer att misstänkas tills det klarnat. Som misstänkt har man ju vissa rättigheter, rätten till försvarare och rätten att inte svara på frågor. I detta fall är det uppenbarligen så att sprängbasen är misstänkt och därför bör ha en försvarare.

Sprängbasen är skäligen misstänkt, den lägsta misstankegraden. Och Christer Forssman understryker att detta inte säkert innebär att han i slutändan kommer att åtalas:

– Ett sådant beslut ligger långt fram i tiden.

Utredningen fortsätter alltså. Fortfarande är olycksplatsen avspärrad, eftersom polisens tekniska undersökning ännu inte är avslutad.

 

 

 

 

Kommentera

Håll dig till ämnet och håll en god ton. Det kan dröja en stund innan din kommentar publiceras. Dela gärna artikeln så kan fler delta i debatten! E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Du kanske också vill läsa…

Kan jag bli uppsagd vid sjukdom?

Läsaren är rädd för att förlora jobbet  Experten ger råd

Skar upp handen på jobbet – Scania missade att anmäla enligt lagen

Skar upp handen på jobbet – Scania missade att anmäla enligt lagen

Inte Scanias första miss i olycksrapporteringen  ”Förstås olyckliga”

Astrit skadades på Scania – stoppades från att gå till läkare

Astrit skadades på Scania – stoppades från att gå till läkare

Chefen sa åt honom att fortsätta jobba  Riskerar att bli utan ersättning  ”De anställer människor och sliter ut dem”

Måste jag visa läkarintyg för att få nya uppgifter?

Läsaren vill byta arbetsuppgifter  Juristen svarar

Krutrester exploderade – Nammo döms att betala 2,1 miljoner

Miljonböter efter explosion i vapenfabrik – mekaniker svårt skadad

Rör med krutrester exploderade  Arbetare fick skador för livet  Vd:n ”Väldigt tragisk händelse”

Hur får jag hjälp av en ergonom?

Läsaren har ont i axlarna efter jobb vid löpande band  Experten ger råd

Avslag igen för Markku, 63 – får inte sjukersättning trots svåra smärtor

Markku, 63, har bara råd att äta pasta – försäkringskassan nekar sjukersättning: ”Bråkat i sju år”

Får hjälp av LO-TCO Rättsskydd  Nya regler om arbetsförmåga väcker hopp

Skogs­arbetaren Markku, 63, kan inte gå av smärtorna – nekas sjukersättning: ”Lånat till mat”

Skogs­arbetaren Markku, 63, kan inte gå av smärtorna – men nekas sjukersättning: ”Lånat till mat”

Var tolv år när han började arbeta i skogen  Konstaterad invaliditet i nacke och axlar  Försäkringskassan säger nej

Charbel stämde Scania och vann jobbet tillbaka – men segern blev kortvarig: ”Tillbaka på noll”

Charbel stämde Scania och vann jobbet tillbaka – men segern blev kortvarig: ”Tillbaka på noll”

Anklagades för stöld – vann i domstol  Sjukskrevs efter tre timmar

Bullerskadad – till slut fick han ersättning

Bullerskadade Per: ”De vande sig vid att bli döva, allihopa”

Fick kämpa för sin försäkring  ”Anses fortfarande skämmigt att vara hörselskadad”