Kick-off för avtalsrörelsen – nu ritar industrifacken upp strategierna
”Kinachock”, krig och skakig omvärld Så kan avtalsrörelsen få käppar i hjulet ”Svårare än någonsin”
Publicerad 2016-03-29, 09:11 Uppdaterad 2020-07-03, 14:25
Pappers kräver 3,6 procent under andra avtalsåret inklusive 9 timmars ATK.
–Det är vad branschen tål, säger ordförande Matts Jutterström.
I helgen fick Facken inom industrin ett bud från arbetsgivarna. Det var på 3,5 procent på två år inklusive 0,5 procent påslag i den delpensionskonstruktion som finns.
Detta är ingenting som imponerar på Pappers.
– Det är för lite och det blir svårt att normera med ett sånt belopp, säger Matts Jutterström.
Förbundet har nu gett Industriarbetsgivarna ett förslag till tvåårsavtal, och räknar med ett svar senast på torsdag.
Förslaget innebär 2,8 procents lönepåslag första året (641 kronor)som inkluderar ett påslag på arbetstidskontot med ytterligare 9 timmar (värde 0,5 procent).
Andra avtalsåret kräver Pappers 3,6 procents lönepåslag (888 kronor)som även det inkluderar 0,5 procent (9 timmar) i ATK-påslag.
Från Pappers sida menar man att ”vi har läst Konjunkturinstitutets rapport” och räknat noga på vad branschen tål.
Matts Jutterström medger att kraven ligger lite högre än på andra håll.
– Men i och med att det inte finns någon samordning på LO-sidan, har vi inte heller någon anledning att be någon annan om lov för vilka krav vi ställer.
– Tittar vi på de tillväxtsiffror som finns, så finns det också ett klart utrymme för våra krav.
I dag informerar Pappers sina lokala ombud om kraven och på onsdag finns Pappers stora delegation på plats.