Pappers tappar medlemmar
Pappers företrädare: Ett fackligt medlemstapp kan snabbt omsättas i minskad facklig styrka.
Industriarbetarnas tidning
59,2 industriarbetarlöner. Så mycket mer tjänade Sveriges näringslivstoppar år 2017 enligt en ny rapport från LO.
– Det saknas en seriös debatt om inkomstskillnaderna i Sverige, säger LO:s ordförande Karl-Petter Thorwaldsson.
För nittonde gången presenterar LO sin rapport om den svenska makteliten. 197 framstående personer i samhället. Bland annat jämförs inkomstutvecklingen hos makteliten med den genomsnittliga industriarbetarlönen. Och i LO:s rapport är det framför allt de 50 stycken näringslivs direktörer som ingår i undersökningen som drar ifrån i inkomst. 1980 hade direktörerna en årlig inkomst motsvarande 9 industriarbetarlöner. År 2017 har de en inkomst som är 59,2 gånger större än den genomsnittlige industriarbetaren.
I början på 80-talet vad skillnaderna i inkomster som minst i Sverige. Då toppade vi också listan över länder med de minsta inkomstskillnaderna. Sen dess har vi varit det OECD landet där skillnaderna har ökat mest. LOs ordförande Karl-Petter Thorwaldsson tycker att det talas alldeles för lite om den utvecklingen
– Den ökande ojämlikheten göder både missnöje och högerpopulism. Och det tas för få politiska beslut för att motverka den.
Bland annat vill LO att en vd:s löneökningstakt inte får överskrida de övriga anställda i företaget. Karl-Petter Thorwaldsson tror att en lösning måste vara förankrad över båda sidorna av de gamla blockgränserna.
– Det är politiska beslut som gjort att vi hamnat där vi är idag, därför tror jag också politiska beslut kan utjämna inkomstskillnaderna.
Det saknas egentligen ingen debatt kring ämnet utan det saknas ett handlingsprogram om vad man ska göra åt problemet! Sverige klarar bara av att lämna kritik!
Eller så gör inte företrädarna ett tillräckligt bra arbete för medlemmarna?