Förbundsstyrelsens petning står fast
Petad revisor anklagas för sekretessbrott Fråntas fackliga uppdrag
Publicerad 2020-02-12, 16:11 Uppdaterad 2020-08-10, 16:28
Avtal 2020. 3,3 procent på knappt två år – det är vad finländska pappersarbetare kommer få i lönelyft. Svenska Pappers hoppas på betydligt mer.
I måndags avslutades en cirka två veckor lång strejk på finländska pappersbruk, efter att parterna svarat på ett medlingsbud.
Förutom lönen tas 24 obetalda så kallade extratimmar per år bort. I stället kortas ledigheten kring midsommar, och man får betalt för alla timmar.
– Det är en framgång, säger Pontus Georgsson, ordförande för svenska Pappers. Vi i fackföreningsrörelsen vill ju minska arbetstiden, inte öka den.
Löneökningstakten på 3,3 procent från den 10 februari 2020 till den 31 december 2021 är betydligt lägre än vad Pappers krävt i Sverige. Men om man räknar in att de obetalda timmarna tas bort så motsvarar det enligt Pontus Georgsson ändå runt 5 procent.
– Det är inte bra, men det får ändå saken att se bättre ut.
I Sverige har Pappers krävt 4-procentiga löneökningar på ett år – högre än de 3 procent som de flesta andra fackförbund krävt. Pontus Georgsson säger att det finländska resultatet inte påverkar det kravet.
– På sin helhet har pappersarbetare i Finland högre lön än de i Sverige. Det här hindrar inte att vi får mer än dem.
Om nu Facken inom industrin i Sverige går först och tecknar ett avtal som sätter ett märke, kommer ni att fortsätta att kräva mer än så då?
– Vi gör ju fortfarande bedömningen att branschen tål 4 procent. Sedan måste inte allt vara i löneökningar.
Vad kan det vara annars?
– Det kan vara pensionsavsättningar, maktfrågor som vi värderar högt, ledighet.
Är ni rädda för att spräcka märket?
– Nej, vi är inte rädda för det.