Boliden i stor kris

Boliden redovisar 180 miljoner i förlust första kvartalet. Företaget är i stor kris främst på grund av låga världspriser på guld, bly,...

Publicerad:

Uppdaterad:

  • UT
    ULF THORGREN

Boliden redovisar 180 miljoner i förlust första kvartalet. Företaget är i stor kris främst på grund av låga världspriser på guld, bly, koppar och zink. Nu ska minst 100 anställda bort, i första svängen i Bolidenfältet utanför Skellefteå med 56 tjänster.

Klubbordföranden vid Boliden Carina Hedlund tycker att företaget gasar på ett håll och bromsar på ett annat. Under våren har företaget anställt tekniker och ingenjörer till Bolidenfältet och nu ska 45 tjänster inom Metalls avtalsområde bort, 25 av dem kvinnor som jobbar med städning, matsal, labb och service.

– Det är kvinnor som jobbat med Metalls idéer om det goda arbetet och nu är det meningen att de ska de ersättas av entreprenadföretag, säger hon inför de förhandlingar som nu inleds.

Vid koppargruvan Aitik utanför Malmberget har förhandlingar och neddragningar just inletts. Det gäller ett 40-tal tjänster. Sen står Garpenberg i Dalarna på tur.

De svenska gruvjättarna LKAB och Boliden går mot stora förluster på grund av låga råvarupriser. Båda företagen skulle behöva ta det lugnare med sina investeringsplaner men det är stora, svårbromsade åtaganden. Vid Bolidenägda smältverket i Rönnskär utanför Skellefteå pågår nu en stor utbyggnad som kostar 2 miljarder och där kontrakten ser såna ut att de måste fullföljas. Om Boliden Mineral samtidigt går med förlust ökar lånebelastningen på företaget.

Trelleborg ägde företaget i 12 år, börsintroducerade det för två år sedan i Kanada, tog hem vinsten på det, delade i år ut de aktier bolaget hade kvar till Trelleborgs aktieägare. Dessa aktier hade förlorat fyra femtedelar av värdet de hade vid börsintroduktionen. Därmed har Trelleborg tvått sina händer och åstadkommit att Boliden Mineral ligger vidöppet för uppköp på Torontobörsen.

– Vi kan bara hoppas att bolaget får leva vidare och inte köps upp av någon internationell gruvjätte som låter sina egna intressen styra, säger Carina Hedlund. Hon liksom många Boliden-anställda tycker att Trelleborg tog ut det bästa och schappade.

Dagens Arbete | Industriarbetarnas tidning

Nyheter

Dödsolyckan på LKAB

Läs alla artiklar

Eurenco

Läs alla artiklar

Sågverksdöden

Läs mer här

Sveriges längsta strejker

Pension

Läs mer här

Arbetskraftsutvisningarna

Läs alla artiklar

Fråga om jobbet

Läs fler frågor här!

Missa inte:

Kär och galen i flipper

kultur & fritidIndustriarbetare – och flippernördar DA besöker Sveriges största flippersamling

Truckolyckor

Gravid på golvet

Teslastrejkens slut

Läs alla artiklar

Industrins lönegap

Uranbrytning i Sverige

Läs mer här

Granskning: Lurade i skogen