Rio Tinto sänder ut fredstrevare

Världens största gruvbolag Rio Tinto sände på onsdagen (000524) ut en fredstrevare till de fackliga organisationer som under det senaste året försökt...

Publicerad:

Uppdaterad:

  • UT
    ULF THORGREN

Världens största gruvbolag Rio Tinto sände på onsdagen (000524) ut en fredstrevare till de fackliga organisationer som under det senaste året försökt tvinga gruvjätten att föra en mera fackföreningsvänlig politik.
Det skedde vid bolagsstämman i Brisbane Australien där företagets vd Leigh Clifford lovade respektera kollektivförhandlingar med facket – och fick ett instämmande från styrelseordföranden Robert Wilson.

Motsvarigheterna till svenska LO i USA, England och Australien samt gruv-kemi-energi-internationalen ICEM har inför bolagsstämman i Brisbane och den tidigare stämman i London agiterat bland stora investerare – framför allt pensionsfonder – för två resolutioner som lagts fram vid stämmorna. Resolutionerna antogs ej men fick så många röster (20,3 procent respektive 17,3) att företaget nu lovat ändra sin tidigare mycket fackföreningsfientliga politik.

Den första resolutionen krävde att bolagsstyrelsen skulle få ett större inslag av icke-anställda, för att bevaka investerarnas intressen. Den andra krävde att Rio Tinto skrev på de paragrafer i FN:s så kallade ILO-stadga som garanterar anställda i hela världen rätten att organisera sig och förbjuder bestraffning av fackligt aktiva.

Utanför sammanträdeslokalen demonstrerade hundratalet gruvarbetare från gruvarbetarförbundet CFMEU som ligger i tioårig fejd med Rio Tinto sedan företaget försökt och ofta lyckats krossa lokala fackföreningar. Nu hoppas facket kunna skiva ett världsomfattande kontrakt med Rio Tinto, som har sextiotalet gruvor och smältverk i fyrtio länder.

I Dagens Arbetes nästa månadstidning (nr 6-7 som utkommer 15 juni) skildras den konflikt i Hunter Valley i Australien som facket vill ha löst, innan en världsomspännande överenskommelse med Rio Tinto kan nås. Kampanjen kan följas på ICEM:s hemsida www.icem.org/campaigns/rio_tinto

Dagens Arbete | Industriarbetarnas tidning

Nyheter

Dödsolyckan på LKAB

Läs alla artiklar

Eurenco

Läs alla artiklar

Sågverksdöden

Läs mer här

Sveriges längsta strejker

Pension

Läs mer här

Arbetskraftsutvisningarna

Läs alla artiklar

Fråga om jobbet

Läs fler frågor här!

Missa inte:

Kär och galen i flipper

kultur & fritidIndustriarbetare – och flippernördar DA besöker Sveriges största flippersamling

Truckolyckor

Gravid på golvet

Teslastrejkens slut

Läs alla artiklar

Industrins lönegap

Uranbrytning i Sverige

Läs mer här

Granskning: Lurade i skogen