Chefer frias från dödsolycka i gruva

Hovrätten i Umeå frikänner cheferna från dödsolyckan i Renströmsgruvan 1997, då Lars-Erik Almgren, 38 år, omkom. Hovrätten fastställer därmed den tidigare, friande...

Publicerad:

Uppdaterad:

Hovrätten i Umeå frikänner cheferna från dödsolyckan i Renströmsgruvan 1997, då Lars-Erik Almgren, 38 år, omkom. Hovrätten fastställer därmed den tidigare, friande domen i Skellefteå tingsrätt.

Dödsolyckan inträffade i maj 1997 när det tågsätt Almgren körde kolliderade med en så kallad styrplåt. Plåten sitter vinkelrätt ut vid lastningsplatsen på 300-metersnivån för att minska spillet genom att styra malmen ned i vagnarna.

Vid olyckan var plåten så lågt monterad att hytten på loket inte kunde passera under. Av okänd anledning – Almgren arbetade ensam – stannade inte loket i rätt läge utan fortsatte mot styrplåten som krossade styrhytten där Almgren stod. Han tros ha avlidit omedelbart.

Skyddsplåten höjdes efteråt, konstaterade Yrkesinspektionen. Dessutom visade det sig att loket som Almgren körde var nytt. Det var större och manövrerades på annat sätt än det lok Almgren tidigare kört. Vidare fann man att ett rälsstopp vid lastplatsen hade förhindrat olyckan. Men någon skyddsrond eller ny riskbedömning hade inte gjorts efter att det nya loket tagits i drift.

Med hänvisning till detta åtalades tre chefer för arbetsmiljöbrott. Enligt åklagaren hade olyckan kunnat förhindras om internkontrollen skötts på rätt sätt och man undersökt arbetsmiljön så som arbetsmiljölagen kräver.

Tingsrätten i Skellefteå ansåg dock att arbetsgivaren inte varit så oaktsam att det var fråga om arbetsmiljöbrott. Det är inte säkert att man vid en skyddsrond skulle upptäckt riskerna med skyddsplåten, menade tingsrätten bland annat.

Därför frikändes de åtalade. Åklagaren överklagade, men nu har alltså Umeå hovrätt fastställt domen.

Dagens Arbete | Industriarbetarnas tidning

Nyheter

Dödsolyckan på LKAB

Läs alla artiklar

Eurenco

Läs alla artiklar

Sågverksdöden

Läs mer här

Sveriges längsta strejker

Pension

Läs mer här

Arbetskraftsutvisningarna

Läs alla artiklar

Fråga om jobbet

Läs fler frågor här!

Missa inte:

Kär och galen i flipper

kultur & fritidIndustriarbetare – och flippernördar DA besöker Sveriges största flippersamling

Truckolyckor

Gravid på golvet

Teslastrejkens slut

Läs alla artiklar

Industrins lönegap

Uranbrytning i Sverige

Läs mer här

Granskning: Lurade i skogen